
Akne
Ja Jums ir akne, ko sauc arī par acne vulgaris (parastās pinnes), ziniet, ka neesat vienīgais/vienīgā. Tā ir biežāk sastopamā ādas saslimšana mūsdienu civilizācijas valstīs, t.s.arī Latvijā. ASV dati liecina, ka aptuveni 40 līdz 50 miljoniem amerikāņu ir akne. Lielākā daļa ir pusaudžu vai jauni pieaugušie, bet akne var parādīties jebkurā vecumā. Arī jaundzimušajiem, bērniem un sievietēm menopauzes laikā var attīstīties akne. Daži pētījumi liecina ka līdz pat 80% visu pusaudžu ir akne, 3-12% sieviešu akne problēma var saglabāties līdz pat 50 gadu vecumam.Jebkurā vecumā, gandrīz ikviens ar akni var iegūt labāku ādas stāvokli. Pēdējos gados līdz ar medicīnas attīstību ir pieejami jauni aknes ārstēšanas līdzekļi un jau zināmo ārstniecības metožu citāds pielietojums, kas ļauj sasniegt labāku rezultātu.
Kas ir akne?
Daudzi cilvēki domā, ka akne ir tikai “pumpas”. Ja Jums ir akne, Jums var būt jebkuri no sekojošajiem veidojumiem:
- Tumšās pinnes (sauc arī par atvērtajiem komedoniem, redzami kā melni punkti)
- Gaišās pinnes (sauc arī par slēgtajiem komedoniem, redzami kā sīkas gaišas lodītes)
- Papulas (sarkani piepacelti veidojumi)
- Pustulas (sarkani piepacelti veidojumi ar baltu centru, strutu sakopojumu)
- Cistas
- Mezgli
Akne var attīstīties uz sejas, muguras, krūšu kurvja, kakla, pleciem un augšdelmiem.
Kas izraisa akni?
Akne pirmkārt veidojas nosprostojoties ādas porām. Nosprostošanās sākas ar atmirušajām ādas šūnām.
Normā mirušās ādas šūnas ik dienu nolobās no ādas virsmas. Normāla āda arī ražo ādas taukus (sebum), kas ir tauku dziedzeru sekrēts, kas pasargā ādu no izžūšanas. Kad tā veidošanās noteiktās dzīves fāzēs ir pastiprināta, pārāk lielais tauku dziedzeru sekrēta daudzums var poru iekšpusē salipināt mirušās ādas šūnas. Tā vietā, lai nolobītos šūnas tiek iesprostotas poru iekšpusē.
Viens baktēriju veids, kas dzīvo uz ikviena cilvēka ādas ir Propriobacterium acnes. Poru iekšpusē baktērijai ir perfekta vide, lai strauji savairotos, sevišķi, ja porās ir daudz tauku dziedzeru sekrēta. Pubertātes laikā, kad mainās hormonu sekrēcija, palielinās tauku dziedzeru aktivitāte. Baktēriju un tauku dziedzeru sekrēta kombinācija porās kairina apkārtējo ādu, kā rezultātā pora iekaist (kļūst sarkana un pietūkusi). Dažkārt iekaisums var bojāt poras iekšējo sieniņu, un iekļūt dziļi ādā, kā rezultātā veidojas cistas un mezgli.
Kādi ir ieguvumi no aknes ārstēšanas?
Ārstēšana sniedz daudz ieguvumu. Ja Jums ir smaga akne, ko veido dziļi un sāpīgi veidojumi, tā sauktās cistas un mezgli, tad efektīva aknes ārstēšana var pasargāt no rētu veidošanās. Atbrīvošanās no aknes parasti uzlabo cilvēka pašvērtējumu. Daži pacienti teic, ka viņi jūtas laimīgāki un pašpārliecinātāki.
Ja vēlaties ārstēt akni, ir svarīgi nospraust sasniedzamus mērķus. Dezinformācija par aknes ārstēšanu ir plaši sastopama. Šeit ir pieci būtiski fakti par akni, kas Jums būtu jāzin:
- Ir nepieciešams laiks, lai sagaidītu rezultātu (vismaz 4 līdz 8 nedēļas)
- “Vienas nakts” rezultāts vai tūlītēja izārstēšana nav iespējama !
- Ārstēšana var palīdzēt ātrāk mazināt esošos veidojumus, bet vislabāk darbojas pret jaunu uzliesmojumu veidošanos
- Lai turpinātu redzēt rezultātu ir jāturpina aknes ārstēšana pēc veidojumu pazušanas
- Sarkanajiem aknes veidojumiem izzūdot, tie bieži atstāj sārtus vai brūnus plankumus, kas pakāpeniski izzūd dažu mēnešu laikā. Tās nav obligāti paliekošas rētas
Kā akne tiek ārstēta?
Dermatologs pielāgo ārstēšanu katram pacientam.
Pirms Jūsu ārstēšanas plāna izveides, dermatologam ir jāzina būtiska informācija par Jums. Noteikti pārliecinieties, ka dermatologs zina, ka Jūs:
- Esat stāvoklī
- Barojat ar krūti
- Cenšaties palikt stāvoklī
- Esat alerģisks/a pret iepriekš Jūsu aknes ārstēšanā izmantotiem līdzekļiem
Lai kontrolētu savu akni, Jums var būt nepieciešams lietot vairāk nekā vienu ārstēšanas līdzekli. Šo pieeju sauc par kombinēto terapiju un tā var sniegt vislabākos rezultātus. Šīs ir dažas ārstēšanas metodes, kas var tikt izmantotas Jūsu aknes ārstēšanā:
Uz ādas liekamie ārstēšanas līdzekļi
Jūsu dermatologs to var saukt par lokālo terapiju. Uz ādas liekamie līdzekļi var palīdzēt ārstēt vieglas un vidējas smaguma pakāpes akni. Šīs ārstēšanas metodes vislabāk darbojas, lai novērstu jaunu veidojumu attīstību, tādēļ ir svarīgi medikamentu uzklāt uz visa aknes skartā ādas rajona, nevis tikai uz veidojumiem. Dažas ārstēšanas metodes attīra poras un pasargā no balto un melno komedonu veidošanās. Citas samazina akni izraisošo baktēriju daudzumu uz ādas. Daži samazina veidojumu sārto krāsu.
Dažas no aktīvajām vielām lokālajos aknes ārstēšanas līdzekļos var būt retinoīdi, salicilskābe, benzoilperoksīds vai azelaīnskābe un antibiotiskie līdzekļi, kā dapsons, klindamicīns vai nātrija sulfacetamīds. Konsultācijas laikā Jūs iespējams saņemsiet recepti lokālajam aknes ārstēšanas līdzeklim. Dermatologs zinās, kurš medikaments Jūsu gadījumā būs visefektīvākais.
Medikamenti, kas darbojas visā organismā
Saukti arī par sistēmiskajiem ārstēšanas līdzekļiem, šie medikamenti palīdz ārstēt vidēji smagas un smagas aknes formas. Iespējams Jūs saņemsiet recepti tādiem antibiotiskajiem līdzekļiem, kā minociklīns, doksiciklīns, tetraciklīns vai kāds cits. Šie antibiotiskie līdzekļi var ārstēt akni, kas skar plašus ķermeņa ādas rajonus.
Dažas sievietes redz, ka viņu akne uzlabojas, lietojot hormonālos kontracepcijas līdzekļus (estrogēnu vai spiranolaktonu saturošus). Dermatologs palīdzēs izlemt, vai tā Jums ir piemērota ārstēšanas metode.
Lielākai daļai aknes ārstēšanas metožu ir maza ietekme uz dziļajām un bieži sāpīgajām cistām un mezgliem. Kad citas ārstēšanas metodes nedod efektu, izotretinoīns var tikt izvēlēts. Tas ir vienīgais medikaments, ko Amerikas Pārtikas un medikamentu administrācija (FDA) ir apstiprinājusi smagas aknes ārstēšanai. Akne uzlabosies aptuveni 85% pacientu pēc viena ārstēšanas kursa (4-6 mēneši) ar izotretinoīnu.
Izotretinoīns nav piemērots visiem. Medikaments nevar tikt nozīmēts grūtniecēm. Ir augsts risks augļa attīstības anomālijām pat, ja to lieto īslaicīgi. Sievietēm reproduktīvā vecumā izotretinoīna lietošanas laikā ir jāizsargājas no grūtniecības. Medikamentam nav ietekmes uz grūtniecībām, kas iestājas pēc medikamenta lietošanas.
Ja izvēlēsieties terapijā izmantot izotretinoīnu, Jums jārēķinās ar regulārām kontroles vizītēm pie Jūsu dermatologa. Jebkuri blakusefekti nekavējoties jāziņo savam dermatologam.
Procedūras
Reti kāda procedūra var izārstēt akni. Dermatologi iekļauj ārstnieciskas procedūras ārstēšanas plānā, jo tās var uzlabot kopējo rezultātu, ko iegūst no citām ārstēšanas metodēm.
Kā man vajadzētu rūpēties par savu ādu?
Akni neizraisa netīrumi un to nevar nomazgāt nost. Dermatologs var izveidot ādas kopšanas plānu, kas palīdz novērst uzliesmojumus. Sekojiet šiem dermatologu padomiem, kā parūpēties par savu ādu:
Esiet maigi pret savu ādu. Izvairieties no ādas kopšanas līdzekļiem, kuri Jums liekas raupji.
Nomazgājiet to divas reizes dienā un pēc svīšanas. Pārmērīga mazgāšana un beršana nenovērsīs un neizārstēs akni. Pārāk liela beršana un skrubju lietošana var kairināt ādu un pasliktināt akni.
Turiet rokas nost no sejas. Neaiztieciet un nespaidiet savas pumpas.
Meklējiet vārdus “nekomedogēns” uz saules aizsarglīdzekļu un dekoratīvās kosmētikas marķējumiem. Šiem produktiem nevajadzētu radīt melnos komedonus, baltos komedonus vai sarkanās pūtītes. Var būt minēts arī “neizraisa akni” vai “nenosprosto poras”.
Nemeklējiet veidus kā iedegt, lai “ārstētu” savu akni. Sauļošanās nemazina akni. Patiesībā tā bojā ādu. Papildus tam daži aknes medikamenti padara ādu jutīgu pret ultravioleto starojumu, kas var pasliktināt akni.
Vai mani ēšanas paradumi ietekmē manu akni?
Iespējams, ka ir, un iespējams, ka nav saistības starp akni un diētu. Tiek pētīti dažādi ēdieni un dzērieni, kā piemēram, piens, lai noskaidrotu, vai tas pastiprina, vai izsauc akni. Ēdieni, kas rada augstu cukura līmeni, kā piemēram, baltmaize un cukurotie našķi, var pasliktināt akni. Pētījumi ir pierādījuši, ka arī smēķēšana pasliktina akni.
Padoms. Izvairieties no eļļas, kas nāk no taukainiem ēdieniem, nokļūšanas uz Jūsu ādas. Strādāšana vidē, kur tiek lietots daudz eļļas, kā piemēram, virtuvē, var pasliktināt aknes gaitu. Arī dažu dārzeņu eļļas uz sejas var pasliktināt akni.
Kā var izārstēt aknes rētas?
Tiklīdz Jūsu akne ir kontrolēta, dermatologs var ārstēt aknes rētas. Dermatologi izmanto lāzerus, ķīmiskos pīlingus, mikrodermabrāziju, fillerus un citas procedūras, lai samazinātu aknes rētas. Gluži kā aktīvas aknes gadījumā, veiksmīgs rezultāts tiek iegūts no pacientam atbilstoša ārstēšanas plāna.