
Alerģija pret sauli jeb saules nātrene
TEKSTS: INDRA OZOLIŅAAgrāk man nātrene uz ādas, uzturoties saulē, radās aizbraucot uz Ēģipti un Tenerifi, bet šogad ir tepat Latvijā. Izmantoju aizsargkrēmu ar SPF 30, taču tas nepalīdz. Izsitumi saglabājas kādas trīs dienas. Vai saules alerģiju ir iespējams novērst?
IEVA RĪGĀ
Saules nārtene ir alerģiska ādas reakcija bez citām alerģiskām organisma izpausmēm. Bet, ja organismam ir nosliece uz alerģijām, tad šīm personām ir lielāks risks iegūt arī saules nātreni. Alerģija pret sauli ir plašs reakciju spektrs. Tas ietver sevī apdegumus, iedzimtas saslimšanas, kā porfīrijas, polimorfus gaismas izsitumus, medikamentu izraisītu jutību pret sauli, nātrenes un vēl citas izpausmes. Saules nātrene sastopama samērā reti – apmēram pieciem procentiem cilvēku no visām fotodermatozēm pasaulē. Tā var būt gan bērnībā, gan attīstīties jebkurā dzīves periodā. Visticamāk tā izpaudīsies arī apmeklējot solāriju, kaut tajā ir atšķirīgs ultravioletais starojums.
Izpausmes uz ādas
Saules alerģijas gadījumā tās ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas vēlīnā tipa hipersensitīva reakcija, kuras rezultātā paaugstinās īpašas bioloģiskas vielas, piemēram, antivielas, kas izraisa asinsvadu paplašināšanos un nātreni.
Kā stāsta ”Derma Clinic Riga” rezidente dermatoveneroloģijā Zane Stāmere, alerģijas pazīmes var parādīties mazāk kā pēc pusstundas uzturēšanās saulē tai atsegtajās ķermeņa vietās, un vietās kas ir apsegtas ar plānu apģērba gabalu. Klīniskās izpausmes ir apsārtums, tūska, nātrenes tipa izsitumi – dažāda lieluma piepacelti virs normālās ādas izsitumi un nieze. Tās var rasties arī nākamajā dienā un pāriet dažu stundu vai dienu laikā. Par alerģisku reakciju liecina iekaisuma rādītāju – IgE antivielu – paaugstināšanās asins analīzēs.
Saules alerģijas izpausmes parādās saules atklātajās vietās, biežāk tā skar seju, dekoltē, roku virsējo virsmu. Alerģija var izpausties arī kā ekzēma. Tad vispirms parādās ādas apsārtums, virsma klāta ar sīkām krevelēm un āda var plaisāt. Šajā gadījumā sārtie laukumi ir niezoši un nereti var pievienoties sekundāra infekcija. Šādas izpausmes ir raksturīgas uz plaukstu virsējās virsmas.
Saules nātrene parasti ir hroniska slimība. Imūnsistēmas reakciju uz ultravioleto starojumu visbiežāk novēro vasaras sākumā. Nevajadzētu arī domāt, ka turpmāk vairs nekad nebūs iespējams uzturēties saulē, jo ir gadījumi, kad cilvēkiem tiek novērotas spontānas remisijas.
Kā liecina Zanes Stāmeres pieredze, nereti alerģiska reakcija rodas aizbraucot uz dienvidu zemēm, kur saules intensitāte ir daudz spēcīgāka un ultravioletā starojuma indekss augstāks nekā Latvijā.
Vai tiešām vainīga saule?
Ja saules alerģija parādījusies pēkšņi, jāizvērtē, vai netiek lietoti medikamenti, kuri var veicināt šādu reakciju, piemēram, pretsēnīšu un asinsspiedienu pazeminoši līdzekļi, antibiotikas un citi, par ko atrodamas norādes to lietošanas pamācībā. Ja nātreni izraisījusi tieši saule, nevis tās starojuma mijiedarbība ar zālēm, pāris dienu laikā tā pāries pati no sevis.
Dažkārt alerģijas izpausmi var pastiprināt ikdienā lietotais krēms, kā arī saules aizsarglīdzeklis. Ja rodas aizdomas, ka pie vainas varētu būt aizsargkrēms, ieteicams izpētīt tā sastāvu un mainīt pret citu. Diemžēl īsto cēloni medicīniski bieži vien atklāt ir apgrūtinoši, to var pielīdzināt izmeklētāja darbam.
Kā sevi pasargāt
Lai izvairītos no saules izraisītām alerģiskām izpausmēm, visdrošāk būtu pēc iespējas mazāk uzturēties tiešajos saules staros. Ja nav iespējams izvairīties no tiešajiem saules stariem, tad uzturēties laukā no paša rīta vai vakarā, kad tā nav pati karstākā, ik pēc divām stundām lietojot saules aizsarglīdzekli ar aizsargfiltru (vismaz SPF 30) un būt apģērbtam. Jāņem vērā, ka plānam audumam ultravioletais starojums var izkļūt cauri.
Ja radusies nātrene, pirmais ko var darīt ir lietot aukstas kompreses, kas mazinās tūsku un radušos iekaisumu. Ja reakcija pret sauli pastiprinās, izpausmes var mazināt antihistamīna līdzekļi, kurus nepieciešamības gadījumā drīkst izmantot ilgstoši. Šajā situācijā nereti nākas pielietot līdzekļus, kuri ādu palīdz nomierināt – hormonālas jeb kortikosteroīdu saturošas ziedes, kuras iespējams iegādāties tikai ar ārsta recepti. Iekaisuma un tūskas mazināšanai, kā arī ādas atjaunošanai var izmantot arī cinku saturošas ziedes.
Ja neizdodas mazināt alerģijas izpausmes, tad ir jāapsver doma par dzīvesveida maiņu, lai samazinātu pēc iespējas mazāk laiku tiešā UV staru ietekmē, tas ir, mainot darba dienas stundas un novirzot lielākās daļas aktivitātes uz iekštelpām.