
Kā pārbauda ādas veidojumus?
Dr.Raimonds KarlsVairumā gadījumu cilvēki uz savas ādas pamana kādu veidojumu, kurš piesaista sava saimnieka uzmanību krāsas vai izmēra dēļ. Nereti, cilvēks īpaši akcentē uzmanību arī uz veidojumiem, kuri ir piepacelti virs ādas virsmas.
Ārsts savā kabinetā pēc iespējas apskata visus veidojumus. Dodoties uz šādu pārbaudi, jārēķinās, ka ārsts pievērsīs uzmanību ne tikai lielajiem un tumšajiem, bet arī citiem, t.sk. tiem, kurus pats cilvēks nemaz nevar apskatīt, piemēram, uz muguras, galvas matainās daļas etc.
Ieteikumi, kā sagatavoties vizītei pie dermatologa:
- dodoties uz pārbaudi - nelakot nagus,
- nelietot make-up,
- nākt bez speciālas matu ieveidošanas (frizūras).
Jāatceras, ka pat mazs, neuzkrītošs veidojums var būt par nopietnu nepatikšanu iemeslu. Tikai pēc pilnvērtīgas visas ķermeņa ādas apskates, varat būt drošs par saviem veidojumiem! Turklāt viens pārbaudīts veidojums vēl nav garantija, ka arī pārējie veidojumi ir labdabīgi.
Pilnvērtīga pārbaude
Dermatologs veidojumu izmeklēšanai izmanto nelielu, rokas izmēra iekārtu, kuru sauc par dermatoskopu. Latvijā bieži notiek veselības veicināšanas pasākumi, kuros piedalās arī dermatologi, veicot ādas veidojumu apskati, izmantojot tieši šo speciālo izmeklēšanu. Protams, viskvalitatīvākā ādas pārbaude var tikt veikta labā apgaismojumā, ērtā ķermeņa stāvoklī gan pašam cilvēkam, gan arī ārstam. Vislabāk - speciāli aprīkotā kabinetā, kurš atrodas medicīnas iestādē.
Pašizmeklēšanās
Ja jums ir vairāki veidojumi, kuriem pievēršat uzmanību un Jūs vēl neesat bijusi/bijis pie ārsta, varat izmantot mūsdienu tehnoloģiju, piemēram, mobilo telefonu iespējas savu veidojumu novērošanai. Jāatceras, labdabīgiem veidojumiem novērojamas minimālas izmaiņas, bet, ja veidojums vairs nav labdabīgs, tad tas ir izteikti mainīgs. Salīdzinot veidojumus ar 3 līdz 6 mēnešu intervālu, viegli varat savlaicīgi pamanīt izmaiņas un vērsties pēc profesionālas palīdzības. Šajā gadījumā, ārsta apmeklējumu nedrīkst vilcināt, jo savlaicīgi diagnosticēta saslimšana ir vieglāk izārstējama.
Veidojumu fotografēšana un novērošana ir labs rīks kā sekot arī savu tuvāko radinieku un dzīves biedru ādas stāvoklim. Īpaši lietderīgi gados vecāku radinieku gadījumā – vecvecāki, vecāki utt.. Gados vecāki cilvēki ir vairāk pakļauti ādas vēža riskam, tie mazāk izmanto mūsdienu tehnoloģijas un informācijas avotus, un tiem bieži vien ir nepieciešama palīdzība.