
Kārpas
Kārpas izraisa cilvēka papillomas vīrus (human papillomavirus - HPV) – CPV. CPV ir kontagiozs (lipīgs), tamdēļ ir viegli inficēties. Parasti cilvēki inficējās no citiem cilvēkiem, kuriem uz ādas ir kārpas, saskarsmes ceļā no ādas uz ādu. Kā arī var inficēties aiztiekot vai izmantojot lietas, kuras ir lietojis kārpu inficēts pacients – vīlītes, šķērītes, bērnu rotaļlietas, dvieļus, ģērbtuves skapīšus u.c.Kārpas paveids ir atkarīga no tā, ar kādu CPV tipu Jūs esiet inficējies. Tautā no seniem laikiem dzīvo mīts par abinieku lomu kārpu attīstībā. Jūs nevarat inficēties, aiztiekot krupi vai vardi!
Kārpu veidi
- Parastās kārpas
Šīs kārpas parasti parādās uz pirkstiem vai ap nagiem, vietās, kur vīrus var viegli inficēt mūsu organismu, vai blakus kostām/skrāpētām brūcēm. Var veidoties uz roku dorsālām virsmām. Parastā kārpa izskatās kā raupjš veidojums ar maziem punktiem iekšpusē, kas izskatās pēc sēklām. Tie ir asinsvadi. Dēļ šiem melniem punktiem, reizē kārpas dēvē par sēklu kārpām.
- Plantārās kārpas
Kad parastās kārpas veidojās uz zolēm, tās sauc par plantārām kārpām. Plantārs medicīniski nozīmē – tas, kas atrodas uz pēdas zoles. Neārstējot, tās var ātri augt. TO pastiprina staigāšana, kas iespiež kārpas ādā. Tas var padarīt kārpas sāpīgas, vai radīt sajūtu, ka kurpē ir akmentiņi.
- Plakanās kārpas
To var atrast jeb kur uz ķermeņa, bet visbiežāk uz sejas. Skūšanās var tās izplatīt, līdz ar to sastopamas visbiežāk vīriešiem bārdas rajonā un sievietēm uz kājām. Plakanās kārpas ir mazākas un mīkstākas nekā parastās kārpas. Kad cilvēkiem parādās plakanās kārpas – tās aprasti ir vairumā.
- Dzimumorgānu kārpas
Šīs kārpas parasti parādās ap dzimumorgāniem. Ar tām inficēties var seksuāli transmisīvā ceļā. Retos gadījumos, mātes var nodot saviem bērniem šo saslimšanu dzemdību laikā. Katrai grūtniecei, ja grūtniecības laikā parādās kārpas ap dzimumorgāniem, vajadzētu informēt savu ārstu par to, lai sāktu savlaicīgu terapiju un vīruss neizplatītos pa visu ķermeni.
Dzimumorgānu kārpas ir ādas krāsā. Var būt mīkstas vai cietas, mazas vai lielas. Dažiem cilvēkiem ir tikai viena, citiem vairākas kārpas.
Noteikti dzimumorgānu kārpu tipi var izraisīt audzēju gan sievietēm, gan vīriešiem, līdz ar to ir būtiski savlaicīgi ārstēties, lai tās nepārvēršas audzējā. Sievietēm, kurām ir dzimumorgānu kārpas, vajag regulāri pārbaudīties pie sava ginekologa un ņemt uztriepes uz dzemdes kakla vēzi. Šīs uztriepes ļauj agrīnās stadijās atklāt nelielas izmaiņas, ļaut uzsākt ārstēšanu un neļaut tām pārvērsties audzējā.
- CPV vakcīna
CPV vakcīna ļauj pasargāt gan sievietes, gan vīriešus no visbiežākiem CPV kārpu tipiem un audzējiem. Šī vakcīna nepasargā no citiem kārpu tipiem. Vakcīnu vajadzētu saņemt pirms stāšanās dzimumattiecībās.
Vispārējā kārpu ārstēšana
Daudzi kārpu tipi nav bīstami un paši izzūd laika gaitā. Tā kā tās var izzust mēnešu laikā, ārstēšana tiek rekomendēta. Ārstēšana samazina vīrusa izplatīšanos Jūsu ķermenī un citu cilvēku inficēšanos risku.
Daži medikamenti ir pieejami bez receptēm. Tomēr ir svarīgi apmeklēt dermatologu, ja:
- Kārpas ir ap dzimumorgāniem vai anālo atveri
- Novērojat, ka kārpas sāp, niez vai asiņo
- Ir vairākas kārpas
- Netiek galā ar tām patstāvīgi
- Neesiet droši vai tās ir kārpas, vai kaut kas cits
Dermatolgi piedāvā plašu klāstu cīņā ar kārpām. Ārstēšana ir atkarīga no pacienta vecuma, kārpu tipa un citiem faktoriem. Ne visiem darbojās viena un tā pati terapija. Dažas kārpas ir ļoti ietiepīgas un prasa no dermatologa pielietot vairākus ārstēšanas veidus.
Daudzi medikamenti, kas ir bezrecepšu kāru ārstēšanai, satur salicilskābi. Dermatologs var nozīmēt to arī, tikai stiprākā koncentrācijā. To vajadzēs aplicēt katru dienu uz kārpas pēc mazgāšanās. Reizēm nepieciešamas vairākas nedēļās, lai sasniegtu kādu rezultātu. Jums vajadzētu pārtraukt ārstēšanos, kaut uz īsu brīdi, ja āda ap kārpu paliek jēla.
Procedūras, ko veic dermatologa kabinetā
Ir vairākas iespējas. Dažas kārpas var ieaugt dziļi ādā, līdz ar to būs vajadzīgi vairāki ārstēšanas seansi.
- Krioterapija
Tā ir bieži sastopama ārstēšanas metode. Dermatologs piesaldēs kārpas ar šķidro slāpekli, kas vēlāk izraisa kārpas sadzīšanu. Lai novērstu veselas ādas piesaldēšanu, reizēm ir nepieciešams vairākas procedūras. Dažiem cilvēkiem pēc terapijas paliek gaišs plankumus, sevišķi tiem, kam ir tumšāka āda.
- Acetokaustīns
Dermatologs var piedāvāt terapiju ar acetokaustīnu – kas ir ķīmisko vielu sajaukums, ko aplicē uz kārpām un tad zem tām veidojās sausa krevele. Reizēm pēc dažām nedēļām nepieciešams atkārtoti apmeklēt dermatologu, lai atvērtu un notīrītu esošo kārpu un, iespējas, apstrādāt vietas, kur vēl palikušas kārpas.
- Elektropiededzināšana
Šī terapija ietver sevī kārpas piededzināšanu ar karstumu.
Ārstēšana grūti ārstējamām kārpām
Dažas kārpas padodas ārstēšanai grūtāk kā citas. Plantārās kārpas, piemēram, grūti padodas ārstēšanai, jo kārpas galviņa atrodas dziļi ādā. Dermatologs var izmantot vairākas ārstēšanas metodes vienlaicīgi.
Ekscīzija
Dermatologs var izgriezt kārpas. Bet šādu ārstēšanas metodi pielieto galēji reti.
Lāzerterapija
Dažiem kārpu veidiem tā ir laba ārstēšanas metode, bet noteikti nav labākā. Ir dažādi lāzeri un atkarībā no tā var variēt procedūru skaits, kas nepieciešams katram pacientam.
Ķīmijterapija
Ja kārpas grūti padodas citām ārstēšanas metodēm, ķīmijterapija var tikt ieteikta. Tas nenozīmē, ka Jums ir audzējs. Šie medikamenti kavē CPV augšanu. Bleomicīns ir šāds medikaments, pētījumi rāda, ka tas ir ļoti efektīvs kārpu terapijā. Bleomicīns tiek ievadīts tieši kārpā, šādas injekcijas var būt nepatīkamas.
5 – fluorurocils (5 - FU)
Šis krēms var ārstēt kārpas. Pacienti to var aplicēt mājas apstākļos, parasti vienu līdz divas reizes dienā.
Imunoterapija
Šis terapijas paveids stimulē paša pacienta imūno sistēmu cīnīties ar CPV. Ir dažādi medikamenti, lai to veicinātu. Daži ir krēmi, ko pacients var aplicēt mājas apstākļos uz kārpām. Kad šis krēms ir efektīvs, tas izraisa ādas aktīvu reakciju.
Oklūzijas
Cits veids, kā stimulēt imunitāti. Oklūzija nozīmē aizvērt vai aiztaisīt ciet. Apklājot kārpu ar plēvi ir oklūzijas paveids. Oklūzija bieži tiek izmantota kopā ar salicilskābi.
Jauno kārpu veidošanos novēršana
Sekojošais var palīdzēt:
- Nekasīt un nekairināt kārpas, jo tas var veicināt vīrusa izplatīšanos uz citām ķermeņa vietām.
- Valkāt peldčības ģērbtuvēs, peldbaseinos, pirtīs, jo vīrusam ir viegli izplatīties siltos un mitros apstākļos.
- Neaiztikt citu cilvēku kārpas.
- Uzturēt pēdas sausas, jo mitrus var veicināt kārpu izplatīšanos.
Kārpas ir izplatītas, tās ir labdabīgas. Jūsu dermatologs var palīdzēt tās pareizi ārstēt, piedāvājot Jums labāko risinājumu.