
Latvijas vasaras lielākie augi – latvāņi
Dr.Raimonds Karls
Kas ir latvāņi un no kurienes tie nākuši?
Sosnovska latvānis (Sosnovska latvānis Heracleum sosnowskyi Manden) ieviests jau 1948. gadā, to no Kaukāza republikām atvedot kā lopbarības augu. Neveiksmīgas apsaimniekošanas rezultātā, tas sāka ieviesties arī savvaļā, un tagad tā ir bīstamākā no Latvijas sastopamajām invazīvajām sugām. Tas izplatās nekoptās lauku zemēs, kurās agrāk tika veikta lauksaimnieciskā darbība, vietām pāriet mežos, upju ielejās, krūmājos. Lauksaimnieciskā prakse rāda, ka uz mājlopiem, turot tos brīvā dabā, augu toksiskās vielas neatstāj gandrīz nekādu iespaidu, it īpaši, ja vienlaikus tie var papildus baroties arī ar citiem augiem. Tomēr latvāņu toksiskumu mājlopiem var novērot tad, ja latvāņus izbaro monozaļbarības veidā stāvēšanas laikā kūtīs. Auglīgā augsnē tas var sasniegt līdz 4 m lielu augstumu, vizuāli atgādinot dinozauru ēras mežus. Latvānim ir ļoti attīstīta sakņu sistēma. Uz viena auga var attīstīties 3-15 tūkstoši sēklu. Daudzviet, kur pirms 2 gadiem vēl kupli auga dažādi savvaļas augi, tagad zeļ tikai 3 - 4 metru garu latvāņu audze. Šis process ir neiedomājami straujš. Eksperti (zinātnieki un praktiķi) nonākuši pie slēdziena, ka nezāles izplatības minimālais pieaugums gadā ir ~ 10 %. Latvijā latvāņu krūmi aizņem desmitiem tūkstošu hektāru. Sosnovska latvāņi ir gaismasprasīgi augi un attīstības sākumā grūti pacieš noēnojumu. Latvāņi, bet it īpaši Sosnovska latvānis, ir bagāti ar īpašām fotodinamiski aktīvām vielām - furokumarīniem (psoralēniem).
Jūlijā parasti pieaug pacientu skaits, kas meklē palīdzību pēc lauku darbiem, cīnoties ar šo nezāli. Šī auga stiebru, lapu un mazākā mērā ziedu sula pati un īpaši kopā ar saules gaismu spēj izraisīt īpašas ādas reakcijas, kuras sauc par fotoķīmisku dermatītu. Fotoķīmisks dermatīts ir ādas iekaisums, kuru izraisa divu faktoru ietekme foto – gaisma un ķīmiskā viela.
⠀
Kas ir svarīgi zināt par latvāņiem?
⠀
Kā jau bija minēts, latvāņu sula satur potenciāli toksiskas vielas, jeb furanokumarīnus, kas ievērojami palielina ādas jutību pret UV starojumu. Tāpēc, kad sula nokļūst uz ādas, rodas fotoķīmisks dermatīts, kas pēc sava izskata un uzvedības līdzinās I-II-IIIA pakāpes termiskajiem apdegumiem: nieze vai dedzinoša sajūta, plankumaini vai svītraini apsārtumi, ādas pietūkums, sīki un lieli pūšļi, tie plīstot atstāj plašas čūlas, vēlāk to virsmā veidojas kreveles. Pat ne īpaši plašu ādas bojājumu gadījumā iespējamas arī vispārējās organisma reakcijas: vispārējs organisma nespēks, galvas sāpes, reiboņi, slikta dūša, sāpes vēderā. Dzīšanas process nereti prasa vairākas nedēļas un pat mēnešus. Tie neparādās uzreiz, bet pēc dažām stundām vai dienām. Pats pieskāriens augam ir nesāpīgs. Augsta fotokumarīnu koncentrācija organismā izraisa arī pastiprinātu acu jutību pret gaismu, acu iekaisumu, redzes traucējumus. Acu bojājumu gadījumos iesaka nēsāt polarizētās saulesbrilles, kas aiztur ultravioletos starus.
⠀
Kas jādara, ja latvāņu sula nokļūst uz ādas?
⠀
Nekavējoties apstrādājiet skartos apgabalus ar lielu tekošu ūdens daudzumu, nomazgājiet skarto vietu ar ziepēm. Turat aizsegtas šīs vietas ar apģērbu no tiešiem saules stariem vismaz 2-3 dienas. Ja augu sula nokļūst acīs, nekavējoties izskalojiet tās ar ūdeni 15–20 minūtes, un, ja tā nonākusi mutes dobumā - izskalot muti.
Kā rīkoties, ja apdegumu jau ir parādījušies?
⠀
Izskalojiet skarto ādu ar ūdeni un apstrādājiet ar antiseptisku šķīdumu, dekspantenolu. Uzklājiet sterilu marli.
Drīkst lietot antihistamīnus (pretalerģijas līdzekļi, daži no tiem pieejami aptiekā bez ārsta receptes).
Apmeklējiet ārstu vai dodaties uz tuvāko medicīnas iestādi neatkarīgi no skartās teritorijas. Plaši skarto ādas rajonu gadījumā izsauciet neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Stingri ievērojiet ārstu ieteikumus. Atcerieties, ka brūces virsma ir ideāla vieta sekundārai infekcijai.
Nevajag atteikties no ievietošanas stacionārā.
Novēršana:
⠀
Atcerieties paši un pastāstiet bērniem, kā tas izskatās, rūpējaties par to, lai iespēja kontaktēties ar latvāņiem būtu pēc iespējas mazāka. Paskaidrojiet bērniem, ka ir kategoriski aizliegts izmantot latvāņu stublājus spēlēm, staigāt basām kājām uz pļautas zāles, spēlēt paslēpes latvāņu laukos. Ja jūs nolemjat patstāvīgi pļaut latvāņu krūmus, aizsargājiet visas ķermeņa daļas pēc iespējas rūpīgāk ar necaurlaidīgiem apģērbiem, aizsargājiet acis. Piesardzīgi izmantojiet
Pacientiem ar plašiem un smagiem bojājumiem, kas radušies pēc saskares ar latvāņu sulu, ārstēšanu veic veic toksikologi un apdegumu speciālisti plaša profila slimnīcās.
(Foto: Raimonds Karls)