
Paronīhija jeb naga valnīša iekaisums
Dr.Ilze KohaParonīhija ir naga valnīša iekaisums. Parasti neliela traumatizācija veicina ādas bojājumu, kam seko sekundāras infekcijas pievienošanās. Infekcija var sākties pēkšņi (akūta paronīhija) vai noritēt pakāpeniski (hroniska paronīhija). Āda ap nagu jeb naga valnītis kļūst eritematozs (sārts), pietūcis un sāpīgs, var veidoties arī strutas.
Pie akūtas paronīhijas parasti infekcijas izraisītājs ir baktērijas. Hronisku paronīhiju visbiežāk izraisas sēnīšu infekcija.
Akūta paronīhija. Pārsvarā veidojas pēc tiešas vai netiešas naga valnīša vai kutikulas traumatizācijas, pie relatīvi nelielām traumām – trauku magāšana, ievainojums no skabargas vai ērkšķa, nagu grauzšana, ienadžu grauzšanas vai plūkāšanas, pirksta „sūkāšanas”, ieaudzis nags, manikīra procedūra, u.c.
Hroniska paronīhija. Iekaisums ilgst vairāk kā 6 nedēļas. Hronisks panarīcijs bieži sastopams indivīdiem, kuru rokas vai pēdas pakļautas lokālai mitrai videi, nerati pacientiem ar kontaktdermatītu. Pie hroniskas paronīhijas kutikula atdalās no naga plātnes, atstājot reģionu starp proksimālo naga valnīti un naga plātni pieejamu infekcijai – infekcijas iekļūšanas vieta. Var rasties, piemēram, veicot trauku mazgāšanu, „sūkājot” pirkstu, agresīvi/pārmērīgi noņemot kutikulu, pie biežas saskarsmes ar ķimikālijām.