
Psoriāze un psoriātiskais artrīts
Ja Jums ir psoriāze – Jūs neesiet viens. Daudzi slimo ar šo hronisko, ilgstošo slimību. Dažiem cilvēkiem, kam ir psoriāze, var parādīties sāpes locītavās, ko sauc par psoriātisko artrītu. Zinot savu slimību, Jums ir vieglāk ar to tikt galā.Kas ir psoriāze?
Psoriāze ir ādas saslimšana, kad ir pastiprināta ādas šūnu dalīšanās, kā atbildes reakcija uz imūnas sistēmas darbības traucējumiem. Parasti, jaunas ādas šūnas veidojas vairākas nedēļas. Psoriāzes gadījumā, ādas šūnas veidojas dienās, līdz ar to tās pāraug ādu.
Kā izskatās psoriāze?
Ir vairāki psoriāzes tipi, kas dažādi izskatās uz ādas.
- Perēkļainā psoriāze ir visbiežāk sastopamā forma. Slimās ādas apvidi ir apaļu vai ovālu perēkļu veidā, kas ir sarkani, piepacelti, ar līdzenu virsmu un skaidrām robežām, pārklāti ar daudzām sausām plēksnēm. Plēksnes ir sudrabainas un parasti pārklāj visu sarkano plankumu, no kā tās bagātīgi atdalās. Izmērs var ļoti variēt. Visbiežāk satop uz skalpa, elkoņiem, ceļiem un muguras.
- Pilienveida psoriāze ir visbiežāk sastopama bērnu vidū un jauniešiem – kā mazi, sarkani punktiņi uz ādas. Bieži parādās pēc kakla sāpēm un pazūd dažu nedēļu laikā. Daudziem cilvēkiem tā nekad neatkārtojās. Ja Jums jau ir perēkļainā psoriāze un tai pa virsu attīstās punktveida psoriāze – tas nozīmē, ka stāvoklis pasliktinās.
- Pustulozā psoriāze var parādīties uz visa ķermeņa vai tikai uz plaukstām un pēdām. Veidojumi izskatās kā baltas ar strutām pildītas pumpas ar sarkanu apmalīti.
- Ķermeņa kroku jeb inversā psoriāze parādās tikai ādas krokās – padusēs, cirkšņos, zem krūtīm un zem dibena krokām. Āda izskatās jēla ar sarkaniem, maigiem veidojumiem.
- Eritematozā psoriāze ir visretāk satopamā forma. Tā izraisa izteiktu apsārtumu un ādas zvīņošanos. Smagākā forma.
- Nagu psoriāze var skart tikai roku un kāju nagus, nekur citur neizpaužoties. Tā izpaužas ar maziem punktiem uz naga, nagi paliek trausli, lūzt un drūp. Reizēm to jauc ar nagu infekciju.
Kā var saslimt ar psoriāzi?
Apmēram 1/3 pacientu, kas slimo ar psoriāzi, ģimenē kāds ar to slimo. Ne visiem, kam ir pārmantots psoriāzes gēns, ar to saslimst. Lai ar tos saslimtu – jābūt iedzimtiem gēniem un kādiem palaidēj faktoriem. Turpmākie pētījumi ir nepieciešami.
Kas izsauc psoriāzi?
Dažādiem cilvēkiem ir dažādi palaidēj faktori. Parasti tie ir – stress, streptokoku angīna, ādas apdegums, vai ādās nobrāzums vai trauma. Dažiem cilvēkiem psoriāze parādās pēc 10 – 14 dienām, pēc traumatizācijas. Smēķēšana un aptaukošanās ir citiem palaidēj faktori. Daži medikamenti, kā litijs, interferons, pret asinsspiediena zāles, pret malārijas zāles var potencēt psoriāzes sākšanos.
Kas ir psoriātisks artrīts?
Ja Jums ir psoriāze, tad var attīstīties arī psoriātisks artrīts – pietūkušas, stīvas un reizēm sāpīgas locītavas no rītiem. Ja tas notiek, sazinieties ar savu reimatologu.
Psoriātiskais artrīts ir dzīves garuma saslimšana. Ja tas pasliktinās, skartās locītavas var pasliktināties. Ārstēšana ietver sevī ārstniecisko vingrošanu un medikamentus. Ir zāles, kas var novērst psoriātiskā artrīta pasliktināšanos.
Kā tiek diagnosticēta psoriāze un psoriātiskais artrīts?
Dermatologs veic Jūsu ādas, nagu un galvas apskati. Tad tiek paņemts ādas gabaliņš jeb biopsija izmeklēšanai, lai apstiprinātu diagnozi. Dermatologs uzdos arī vairākus jautājumus, kā, piemēram, vai kādam no Jūsu radiniekiem ir psoriāze vai psoriātisks artrīts. Viņi arī izmeklēs locītavas – nosūtīs uz locītavu rentgenu un asins analīzēm.
Daži testi var norādīt uz iekaisumu visā ķermenī, kas ir raksturīgi psoriāzei. Citi asins testi norādīs, vai gadījumā nav kāda cita saslimšana, kas imitē psoriāzi vai psoriātisko artrītu.
Vai psoriāze skar tikai ādu?
Zinātnieki norāda, ka pastiprināts iekaisums psoriāzes vai psoriātiska artrīta gadījumā, var veicināt cukura diabēta, aptaukošanās, paaugstināta holesterīna līmeņa un sirds slimību attīstību. Līdz ar to ir ļoti būtiski sekot savam veselības stāvoklim, lai pamanītu pirmos simptomus, sevišķi pie smagās psoriāzes formas. Ir svarīgi sadarboties ar savu ģimenes ārstu un dermatologu.
Kā ārstē psoriāzi?
Psoriāzi nevar izārstēt. Ārstēšana var palīdzēt attīrīt Jūsu ādu un pasargāt no uzliesmojumiem. Reizēm psoriāze grūti padodas ārstēšanai, līdz ar to nepieciešams vairākkārt apmeklēt dermatologu un piemērot ārstēšanu. Vairāku medikamentu kombinēšana var dot labākus rezultātus, pie smagas psoriāzes formas, bet var dot arī blaknes.
- Lokālie medikamenti
Tos uzsmērē uz bojātiem ādas rajoniem. Tas palīdz kontrolēt vieglu līdz vidēji smagu psoriāzi, samazinot ādas šūnu augšanu un iekaisuma reakciju.
- Kortikosteroīdi : šie ir visizplatītākie medikamenti vidēji smagai psoriāzei. Daži kortikosteroīdi ir ļoti stipri, tamdēļ tos lieto īslaicīgi. Tas palīdz attīrīt ādu. Citi ir vieglāki un var tikt lietoti ilgāku laiku posmu. Svarīgi sekot sava dermatologa norādījumiem, kā pareizi lietot šos medikamentus. Reizēm pacienti strauju pārtrauc lietot šīs zāles, tad ir iespējams paasinājums. Tad ir nepieciešams lieto stiprākas zāles.
- Kalcipotriēns un kalcipotriols (vitamīna D3 priekšteči) : Šos medikamentus lieto kopā ar kortikosteroīdiem. Lai izvairītos no blaknēm, kā kairinājums, lietojiet kā nozīmēts.
- Retinoīdi (vitamīna A derivāti) : daži pacietni uzskata ka ar šiem medikamentiem vien pietiek, lai kontrolētu psoriāzi. Tos var kombinēt ar lokāliem kortikosteroīdiem . Sievietēm grūtniecības laikā vai to plānojot tos nevajadzētu lietot.
- Salicilskābe : tas ir daudzu šampūnu un vietēji smērējamo medikamentu sastāvā.
- Antralīns : tas samazina plākšņu biezumu psoriāzes gadījumā. Īslaicīgi tas iekrāso ādu dzelten – brūnā krāsā un iekrāso arī apģērbu. Var izraisīt arī ādas kairinājumu.
Lāzerterapija / gaismas terapija
Dermatologa uzraudzībā gaismas terapija var dot drošu un efektīvu rezultātu psoriāzes ārstēšanas gadījumā. Ir svarīgi kopā ar dermatologu nozīmēt pareizo terapiju, jo pārāk liels ultravioletais starojums, var kaitēt Jūsu ādai.
Gaismas terapija nav priekš visiem. Dažiem āda ir pārāk jutīga. Daudzas ārstēšanas ir nepieciešamas. Sekojošā gaismas un lāzerterapija ir pieejama:
- Lāzerterapija : tas var iedarboties uz grūti ārstēšanai padodamām vietām – skalpa, pēdām un rokām.
- Ultravioletais B starojums (UVB) : Jūs tiekat pakļauti UVB stariem tiešā veidā. UVB ir drošs un efektīvs, taču var dot blaknes, kā apdegumus un agrīnu ādas novecošanos. Jūsu dermatologs arī pastāstīs par iespējamo ādas vēža attīstībās risku.
- PUVA : apvieno sevī psoralēna terapiju ar ultravioleto starojumu A (UVA). Psoralēns paaugstina ādas jutību pret UVA gaismu. Pēc psoralēna ieņemšanas vai aplicēšanas uz ādas, āda tiek pakļauta UVA gaismai. PUVA var būt efektīva līdz pat 85 % psoriāzes pacientu. Jūsu dermatologs ar Jums aprunās iespējamos ādas audzēju attīstības riskus.
- Ingrama režīms vai Goekermana terapija: apvieno topisko terapiju ar gaismu. Tā var būt efektīva smagas psoriāzes ārstēšanai. Nav plaši pieejama un izplatīta. Ārstēšana aizņem vairākas stundas dienā, vairākas reizes nedēļā un tiek veikta slimnīcas apstākļos.
Tradicionāla sistēmiska terapija
Tā darbojās caur visu ķermeni. Tā ir domāta ārstēt vidēju un smagu psoriāzi. Tā tiek norīta, injicēta vai ievadīta caur infūziju. Daži no šiem medikamentiem var tikt lietoti ļoti īsu laika posmu, dēļ to blaknēm. Tie var ietekmēt augli, tamdēļ grūtniecības laikā tos jāizmanto ļoti uzmanīgi. Apspriediet iespējamos ārstēšanas variantus ar Jūsu dermatologu.
- Metotreksāts: Metotreksās ie efektīvs samazinot psoriāzes izpausmes un sāpes locītavās pie psoriātiska artrīta. Pacietntiem regulāri jāpārbauda asins analīzes, ja gadījumā attīstās blaknes. Var būt nopietnas blaknes cilvēkiem, kas regulāri lieto alkoholu.
- Retinoīdi: tie ir A vitamīna derivāti, piemēram, acitretīns. Tas nav tāds pats kā bezrecepšu A vitamīns. Pacientiem, kas saņem retinoīdus, jāseko līdzi, lai novērstu holesterīna paaugstināšanos, kā arī sausas ādas attīsttību uz lūpām un acīm. Depresija ir reta blakne.
- Ciklosporīns: to nozīmē, kad iepriekšējie medikamenti nav palīdzējuši. Pacientiem ir jāseko asins ainai, jo ilgstoši tos lietojot, var attīstīties sirds un nieru darbības traucējumi.
Bioloģiskie medikamenti
Ja Jums ir smaga psoriāze un iepriekš minētie medikamenti nepalīdz, jāapsver bioloģisko medikamentu lietošanu. Šī medikamentu grupa uzrāda ļoti labus psoriāzes kontroles rezultātus, bet sakarā ar augstām izmaksām šobrīd Latvijā netiek pielietota.
Ilgstošai lietošanai, bioloģiskie medikamenti tiek uzskatīti par drošākiem. Tie var kavēt vai pat apstādināt psoriātiskā artrīta attīstību.
Apspriediet savas iespējas ar dermatalogu vai reimatologu.
Bioloģiskie medikamenti parasti tiek ievadīti injekciju vai infūziju veidā. Injekcijas var veikt arī mājas apstākļos. Lai saņemtu infūzijas, Jums ir jāiet pie dermatologa, reimatologa vai uz slimnīcu.
Bioloģiskiem medikamentiem ir blaknes, līdz ar to ir svarīgi apzināties un paspriest iespējamos ieguvumus un zaudējumus. Ir vairāki testi, lai noteiktu, vai esiet kandidāts uz bioloģiskiem medikamentiem.
Kā tikt galā ar psoriāzi ikdienā?
- Uzziniet pēc iespējas vairāk par psoriāzi un tās ārstēšanas iespējām.
- Rūpējieties par sevi – lietojiet sabalansētu uzturu, vingrojiet, nesmēķējiet un minimāli lietojiet alkoholu. Smēķēšana, dzeršana un liekais svars pasliktina psoriāzi.
- Esiet uzmanīgi ar locītavām. Ja locītavas pietūkst un ir stīvas, īpaši no rītiem, parunājiet ar savu dermatologu.
- Pievērsiet uzmanību savai noskaņai. Ja jūs jutāties nomākts, Jūs varat vērsties pēc psiholoģiskā atbalsta grupās vai individuāli. Depresija, nemiers un domas par pašnāvību ir raksturīgas psoriāzes pacientiem.
- Parunājiet ar savu dermatologu, pirms pārtrauciet lietot savas zāles. Pārtraucot tās lietot, var būt nopietnas sekas.