
Rozācija
Vai Tu ātri nosarksti? Kad Tu skaties spogulī Tu redzi sejas centrā apsārtumu? Vai Tu redzi aknei līdzīgus izsitumus kaut gan pusaudžu gadi jau sen ir beigušies? Vai tur kur ir ādas apsārtums Tu redzi arī smalku kapilāru zīmējumu?Rozācija ietver sekojošus simptomus un ādas pārmaiņas:
- Apsārtums ap degunu un vaigiem, kurš var izplatīties uz zoda, pieres un ausīm
- Aknei līdzīgi izsitumi
- Sejas āda ir jūtīga un viegli iekaist
- Smalkas, sarkanvioletas vēnas uz sejas ādas
- Sausas, niezošas un iekaisušas acis
- Asins pieplūdumu sajūta acīs
Dažiem cilvēkiem ar gadiem rozācija ir vairāk pamanāma, jo pievienojas vairāki simptomi. Sejas apsārtumus laikam ejot var kļūt pamanāmāks. Sejas āda liekas karsta un jūtīga. Jūsu āda var būt tik sensitīva, ka pat ūdens klātbūtne uz Jūsu sejas izsauc dedzināšanu un smeldzošu sajūtu.
Daži cilvēki pamana, ka bojātā āda kļūst biezāka – tas biežāk ir sastopams vīriešiem nekā sievietēm. Tas ir saistīts ar paplašinātiem tauku dziedzeriem uz ādas. Bieži tiek skarts deguns, medicīniski to dēvē par ‘’rinofīmu’’. Vizuāli redzams, ka deguna palielinās uz tā virsmas redzami biezi izciļņi.
Kas slimo ar Rosacea?
Rozācija ir bieži sastopama ādas slimība. Tev ir lielāka iespējam saslimt ar rozāciju, ja:
- tu esi vecumā no 30 līdz 50 gadiem;
- tev ir gaiša āda, blondi mati un zilas acis;
- tu vai tavi senči ir no Ziemeļeiropas daļas;
- sievietes, kas ir menopauzes periodā
Kaut arī ar rozāciju slimo visās vecuma grupās un visu ādas krāsu cilvēki. Rozācija var izpausties arī cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu, tumšiem matiem un acīm.
Lai gan biežāk slimo sievietes, savukārt smagākas formas sastopamas tieši vīriešiem.
Jaunākie pētījumi pierāda, ka rozācija bieži vien pārmantojas ģimenēs. Ja taviem asins radiniekiem ir rozācija vai smagas formas akne, tad Tev ir lielāks risks saslimt ar rozāciju.
Ja Tev ir smagas formas akne, tad Tev ir lielāks risks saslimt ar Rozāciju.
Kā dermatologi ārstē Rosacea?
Ja Tev ir sejas ādas apsārtums kopā ar akni vai sīkas vēnas, Tev vajag griezties pie sertificēta dermatologa. Dermatologs noteiks, vai Tev ir rozācija un nozīmēs atbilstošu ārstēšanas plānu.
Lai gan rozāciju nevar izārstēt, ārstēšana kontrolē šo slimību.
Daudzi cilvēki atzīst, ka ārstējot rozāciju, uzlabojas arī viņu dzīves kvalitāte. Dažkārt uzsākot, ārstēšanu novēro rozācijas izsitumu paasinājumu kā rezultātā tā ir grūtāk ārstējama.
Daudzi pētījumi pierāda, ka kombinētā terapija ir daudz efektīvāka un dod labākus rezultātus.
- Aknei līdzīgie izsitumi
Ja Jūsu rozācija ietver aknei līdzīgus izsitumus, tad to biežāk ārstē ar lokālajiem līdzekļiem. Ir vajadzīgs laiks, lai būtu redzams uzlabojumus, viegls uzlabojums parasti ir pēc 3 līdz 4 nedēļām. Manāmi uzlabojumi ir redzami apmēram pēc 2 mēnešiem. Lai Jūsu āda būtu tīra, Jums vajadzēs turpināt lietot nozīmētos līdzekļus arī pēc ārstēšanās.
Dažkārt Jums vajadzēs iekšķīgi lietot antibiotikas, lai novērstu aknei līdzīgos izsitumus. Dermatologs Jums ieteiks jaunākās paaudzes medikamentus, kuri ārstē iekaisumu un nerada blakusefektus. Šie medikamenti padarīs Jūsu ādu tīru, un nebūs jālieto ilgstoši.
- Apsārtums
Lāzer terapija palīdz ārstēt apsārtumu. Kā arī dermatologs var ieteikt lokāli lietojamus medikamentus, kas samazinās apsārtumu.
- Sīkās vēnas
Lāzer terapija vai procedūras, kuru laikā izmanto sīkas elektriskās adatas, palīdzēs samazināt sejas ādas sīko vēnu zīmējumu.
- Sejas ādas sabiezēšana
Lai ārstētu ādas sabiezēšanos dermatologs var izmanto skalpeli, lāzeru vai elektroķirurģisko metodi.
Kā Rosacea ietekmē Jūsu acis?
Ja rozācija skar Jūsu acis, tad to sauc par okulāro rozāciju. Jūs noteikti pamanīsiet, ka Jūsu acis ir ūdeņaina vai palielināta asins pieplūde un jutīsiet grauzošu sajūtu it kā Jums būtu acīs smiltis. Jūsu acīs var būt dedzinoša, dzeloša vai niezoša sajūta. Jūsu redze var būt izplūdusi un acis var būt jūtīgas uz gaismu.
Ārstēšana šai rozācijas formai ir ļoti svarīga. Bez atbilstošas ārstēšanas Jūsu redze var pasliktināties. Šādos gadījumos Jums noteikti jādodas vizītē pie oftalmologa (ārsts, kurš specializējas acu slimībās).
Kā izvairīties no provocējošajiem faktoriem? Kā novērst uzliesmojumus?
Lai sasniegtu labākus ārstēšanas rezultātus, dermatologs rekomendēs Jums iepazīties ar rozācijas provocējošajiem faktoriem un pēc iespējas vairāk tos samazināt. Biežākie provocējošie faktori ir asi ēdieni, karsti dzērieni, kofeīns un alkoholiski dzērieni.
Atrodot un izslēdzot Jūsu provocējošos faktorus, rozācijas simptomi samazināsies.
Ko dermatologi rekomendē, lai cīnītos ar Rozacea?
Šeit būs daži padomi kā tikt galā ar biežākajiem provocējošajiem faktoriem:
- aizsargāt ādu. Censties ierobežot saules iedarbību un Jūsu ādas. Atrodoties ārā lietot saules aizsargkrēmus (pret UVA un UVB stariem) ar SPF 30 vai stiprākus, lietot tos katru dienu izejot ārā. Atrast tieši tādus saules aizsargkrēmus, kuri satur cinka oksīdu vai titāna dioksīdu, jo šīs sastāvdaļās vismazāk kairinās Jūsu ādu. Kad esiet ārā atcerieties, ka saules aizsargkrēmi jālieto ik pēc 2 stundām;
- izvairieties no rozācijas provocējošajiem faktoriem;
- nevajag pārkarsēt vai pakļaut Jūsu ādu ļoti aukstai temperatūra. Pārkaršana var provocēt rozācijas uzliesmojumu. Jūs varat aizsargāt seju no auksta un vējaina laika ar šalli vai slēpošanas masku, kas nekairinās Jūsu ādu;
- pievērsiet uzmanību savai sejas ādai. Izvēlieties sejas ādas kopšanas līdzekļus, kas nesatur alkoholu. Izvairieties no pārmērīgas sejas ādas berzēšanas, skrubēšanas un sejas masāžām;
- ja Jūs lietojat matu laku, nosedziet seju, lai lietošanas laikā tas nenokļūtu uz Jūsu sejas ādas.
Aprunājies ar savu dermatologu
Dermatologi izvēlas ļoti efektīvus medikamentus, lai cīnītos ar rozāciju. Ārstēšana nav ātra, tā prasa diezgan ilgu laiku, lai sasniegtu rozācijas samazināšanos. Paiet ilgs laiks līdz tiek atrasti rozācijas provocējošais faktori, dažkārt jābūt radošam, lai tos atrastu.