
5 mīti par ādas veidojumiem
Dr. Gunita ŽukovskaMīts Nr.1 Par maziem veidojumiem nav jāuztraucas
Nereti cilvēki melanomu asociē ar lieliem, virs ādas piepaceltiem veidojumiem. Taču sākotnēji melanoma bieži vien ir mazs veidojums, kas ar neapbruņotu aci izskatās tāds pats, kā pārējie nēvusi (dzimumzīmītes). Izmeklējot veidojumu ar dermatoskopu jau nelieliem veidojumiem var novērot atšķirīgas pazīmes. Jo agrāk melanoma tiek diagnosticēta, jo vienkāršāk to ir ārstēt un labāka ir prognoze.
Mīts Nr.2 Melni veidojumi ir ļaundabīgi
Melnā krāsa veidojumos norāda uz to, ka ādas pigments – melanīns atrodas tuvāk ādas virspusei, tādēļ mēs to redzam tumšu. Tumšā krāsa nenozīmē, ka veidojums ir ļaundabīgs. Jebkurš atšķirīgs veidojums ir jāizmeklē ar dermatoskopu, jo tikai tā var noteikt vai konkrētais veidojums ir labdabīgs vai ļaundabīgs.
Mīts Nr.3 Visiem ļaundabīgiem ādas veidojumiem novēro – ABCDE pazīmes
Daudzi zina klasiskās ļaundabīgu audzēju raksturojošās ABCDE pazīmes:
- A – asimetrijam;
- B – robežas (neregulāras);
- C – krāsa (var būt vairākas krāsas);
- D – diametrs (ātri mainās);
- E – evolūcija (ātri progresē).
Būtiski atcerēties, ka ABCDE pazīmes ir progresējuša audzēja raksturlielums. Agrīnam ļaundabīgam audzējam sākotnēji var novērot tikai atsevišķas pazīmes vai pat nevienu no tām. Jebkuras veidojuma izmaiņas ir iemesls to pārbaudīt.
Mīts Nr.4 Es nesauļojos, tāpēc ādas vēzis man nevar būt
Lai arī intensīvs ultravioletais starojums (gan dabiskais, gan mākslīgais) ir galvenais ādas vēža riska faktors, tas nav vienīgais. Liela nozīme ir arī ģenētikai un tam, vai ģimenes locekļiem dzīves laikā ir bijuši ļaundabīgi ādas veidojumi. Cilvēki ar gaišu ādas tipu un vasaras raibumiem un daudzām dzimumzīmēm, kā arī tie, kam dzimumzīmes ir dažādas (gaišas un tumšas, lielas un mazas, plakanas un piepaceltas) ir ar lielāku risku.
Mīts Nr.5 Es agrāk daudz sauļojos, taču pēdējos gados saulē nerādos, tādēļ man nav risks attīsties ādas vēzim
Saules izraisītais ādas bojājums ilgstoši saglabājas ādas atmiņā, turklāt tam ir kumulatīvs efekts (tas uzkrājas, bet nepazūd). Ar laiku tas izraisa krunkas, pigmentācijas plankumus, kā arī var attīstīties ādas vēzis. Risks saglabājas, taču process palēninās, ja netiek uzņemts papildus ultravioletais starojums.