
Brīdinājuma zīmes nagos
INDRA OZOLIŅA,KONSULTĒJUSI "DERMA CLINIC RIGA" REZIDENTE DERMATOLOĢIJĀ ZANE STĀMERE
Nagi sākuši viegli lūzt, šķelties un ķerties džemperī. Šīs un citas nevēlamas pārmaiņas bojā izskatu, sagādā neērtības un var liecināt par dažādām veselības problēmām. Kā saprast tajos slēpto informāciju?
Vesels nags ir viegli sārts, gluds, elastīgs, bez rievām un sabiezējumiem. Viss, kas parādās uz nagiem liecina par veselības problēmām, kas bijušas aptuveni 3 mēnešus atpakaļ. Balti plankumi jeb, kā saka tautā, ziedi, var liecināt par D vitamīna, kalcija, cinka, dzelzs vai citu vitamīnu un minerālvielu trūkumu. Vienlaikus uzturvielu deficīts nagus padara trauslus un viegli lūstošus. Mūža nogalē tie kļūst trauslāki vai gluži otrādi sabiezēti, jo nereti ir dažādas hroniskas slimības un pasliktinājusies asinsrite, tāpēc nagi nesaņem pietiekami daudz “būvmateriālu”, kas viņus stiprinātu.
Plankumi tikai uz viena vai dažiem nagiem var palikt arī pēc nelielām traumām, stresa. Ja tie veidojas pastiprināti, būtu vērts veikt asins analīzes, lai noskaidrotu, kā organismā trūkst.
Sievietēm nagi mēdz kļūt trausli, ja tos pastāvīgi lako, it īpaši ar ilgnoturīgajām gelish, šellaka lakām vai tiek mākslīgi pieaudzēti nagi, kuru laikā regulāri tiek vīlēts nagu virsējais slānis. Šādi apstrādātiem plāniem nagiem iedarbojoties ar acetona saturošu lakas noņēmeju, nags kļūst vēl mīkstāks un trauslāks. Ja, neprasmīgi veicot manikīru, traumē naga valnīti, var rasties bakteriāla infekcija ar apsārtumu un sāpēm, taču pats nags šajā gadījumā netiek bojāts. Ja regulāri tiek pielietota sadzīves ķīmija ikdienā, tad tas arī var ietekmēt naga struktūru.
Forma un līnijas
Nagu formas izmaiņas, tā sauktie bungvālīšu pirksti, kad to plātnes kļūst ļoti lielas un atgādina pulksteņstiklus, var liecināt par sliktu perifēro asinsriti un plaušu slimībām.
Reizēm uz nagu plātnītēm veidojas baltas horizontālas līnijas. Literatūrā aprakstīts, ka tām var būt daudz iemeslu – stress, dažādas slimības, neprasmīgi veikts manikīrs, traumējot naga valnīti. Ja tās uz laiku parādās tikai vienam nagam, tam var nepievērst uzmanību. Taču, ja skarti visi, turklāt gadiem ilgi, tad gan vajadzētu noskaidrot problēmas cēloni. Hronisku horizontālu līniju veidošanos uz nagiem var veicināt olbaltumvielu trūkums organismā, kas liecina par nieru vai aknu problēmām, pēc ķīmijterapijām, pie reimatoīdā artrīta.
Horizontālas rievas var veidoties nepietiekama uztura dēļ, pēc pārciesta miokarda infarkta, pēc dažādām infekcijas slimībā, nekontrolēta cukura diabēta gadījumā. Ja uz nagiem ir vertikālas rievas, tad satraukumam nav iemesla, tās ir nagu izmaiņas, kas rodas pieaugušā vecumā.
Ja zem naga redzams melns vai brūns pigments, noteikti pēc iespējas drīzāk jāvēršas pie dermatologa, lai pārliecinātos, vai nav attīstījies ļaundabīgs audzējs - melanoma. Kura ir reti sastopama gaišādainiem cilvēkiem, bet tas nenozīmē, ka nav vispār. Brūnu pigmentu var dot arī zemnaga dzimumzīmes, ir medikamenti, kas arī iekrāso naga plātni tumšu, kā arī nagu sēnīte.
Vai vainīga sēnīte?
Visbiežāk nagus bojā sēnīšu infekcija, ar kuru sirgst apmēram no 8-40% pasaules iedzīvotāju. Parasti vispirms tā izplatās pēdu ādā, kas pēc tam pāriet uz kāju nagiem. Visvairāk šī problēma piemeklē sportistus un gados vecākus cilvēkus ar novājinātu imunitāti, cukura diabētu, sirds asinsvadu un citām hroniskām slimībām. Protams, ar to var inficēties veicot manikīru, ja meistars neievēro pareizus antiseptiskos pasākumus.
Sākoties sēnīšu infekcijai, vispirms nags ir iedzeltens, var atdalīties no naga pamatnes, var sabiezēt un pat drupt.
Lai noteiktu sēnītes veidu, ņem nokasījumu no naga un sūta uz laboratoriju, kur to audzē aptuveni trīs nedēļas.
Nelielu sēnītes radītu bojājumu iespējams novērst ar ārstnieciskām lakām un citiem lokāliem pretsēņu līdzekļiem, ko piedāvā aptiekās. Kaut pēdējā laikā ir daudz burvju līdzekļi, pret tiem attieksmei jābūt piesardzīgai. Bet, ja tie ir plaši bojāti, nepieciešamas iekšķīgi lietojamas zāles, lai tās ar asinsriti nokļūtu naga saknē un iznīcina sēnīti pilnībā.
Reizēm praksē tiek piedāvāta nagu ārstēšanai izmantot lāzeri. Šo metodi parasti piedāvā cilvēkiem, kuri hronisku blakus slimību dēļ nedrīkst lietot medikamentus iekšķīgi, vai arī kā kombinētā ārstēšana ātrākam un labākam rezultātam.
Bieži domā, ka nagus bojājusi sēnīte, taču patiesībā pie vainas ir psoriāze. Šajā gadījumā raksturīgi uzpirksteņa tipa bojājumi, kad nagos veidojas sīkas iedobītes. Psoriāze nereti vispirms skar roku nagus – sākumā vienu vai divus, bet pēc tam pāriet uz visiem.
Uz psoriāzes bojātiem nagiem mēdz rasties arī iedzeltens tā sauktais eļļas plankums. Slimībai progresējot, nagi paliek biezi un drūpoši un mēdz pat nonākt nost, tāpēc grūti atšķirt no sēnīšu infekcijas. Lai noteiktu diagnozi, jāveic analīzes, jo katras slimības gadījumā nepieciešama atšķirīga ārstēšana.
Ko liecina nagu krāsa
• Zilgana nagu nokrāsa var vēstīt par plaušu vai sirds slimībām.
• Novērots, ka hronisku nieru slimību gadījumā naga plātnītes krāsojums ir bālāks nekā parasti, bet pie brīvās malas ir sārta līnija.
• Iedzelteni nagi, galvenokārt, raksturīgi sēnīšu infekcijām. Vēl tādus nagus var novērot ilggadējiem kaislīgiem smēķētājiem, jo tajos sakrājies nikotīns. Nagi mēdz palikt dzeltenīgi, regulāri apmeklējot solāriju, kā arī ikdienā lietojot paštonējošos krēmus.
• Zaļgani sabiezējuši nagi liecina par specifisku bakteriālu infekciju.
Kā stiprināt nagus
Visas nagiem nepieciešamās vielas ir ietilpinātas speciālos vitamīnu un minerālvielu kompleksos, kas paredzēti arī matiem un ādai. Tie jālieto vidēji trīs mēnešus – apmēram tik ilgā laikā atjaunojas roku nagi. Ja tie vēl nav pieņēmušies spēkā, kursu var turpināt. Ja uztura bagātinātāji un arī ārsta izrakstīti medikamenti nagu stiprināšanai nelīdz, iespējams, to trausluma iemesls ir cits, piemēram, sirds un asinsvadu slimība, nepietiekams uzturs ikdienā vai barības vielu uzsūkšanās traucējumi.
Arī ārstnieciskās lakas lietojamas regulāri vismaz trīs mēnešus, pēc tam ievērojot pārtraukumu, taču, ja nepieciešams, to var darīt bez ierobežojuma.
Nagus iespējams spēcināt arī ar speciālām kopjošām eļļām, kuras rūpīgi iemasē valnītī, lai uzlabotu asinsriti un tie augtu stiprāki.