
Saule un āda
Saule ir atbildīga par daudzām labām lietām un procesiem uz Zemes. Tā silda Zemi, ļauj ziedēt puķēm, dod gaismu. Saulei ir arī ēnas puse. Tā kaitē mūsu ādai, jo rada ultravioleto starojumu. Saules ultravioletie A (UVA) stari izraisa priekšlaicīgu krunku veidošanos, vecuma plankumus. Ultravioletie B (UVB) stari izraisa ādas apdegumus. Abu veidu UV stari var ierosināt ādas vēža attīstību. Šie kaitīgie UV stari sasniedz Zemi katru dienu. Pat mākoņainās dienās UV stari var bojāt ādu.Kas notiks, ja neaizsargāšu savu ādu no saules?
- Ādas vēzis
Lielākā daļa ādas vēžu attīstās saules iedarbībai pakļautās vietās: seja, kakls, ausis, apakšdelmi, rokas, rumpis. Biežāk novērotie ādas audzēji ir bazālo šūnu karcenoma un skvamozo šūnu karcenoma, bet melanoma ir visļaundabīgākā ādas vēža forma. Bazālo šūnu karcenoma (BCC) izskatās kā miesas krāsas pērļveidīgs ādas pacēlums vai iesārts plankums uz ādas. BCC bieži attītās cilvēkiem ar gaišu ādu, bet novēro arī cilvēkiem ar tumšu ādu. Uzsākot agrīnu ārstēšanu, to var izārstēt pilnībā. Ja tā netiek ārstēta, BCC var izraisīt asiņošanu un nopietnus bojājumus, izkropļojot BCC skarto ādas apvidu.
Skvamozo šūnu karcenoma (SCC) var izskatīties kā sarkans zvīņojošs plankums, reljefains, ciets veidojums, vai pušums, kas nedzīst un sulo. Cilvēkiem ar gaišu ādu biežāk var attīstīties SCC, bet tā var attīstīties ar cilvēkiem ar tumšu ādu, īpaši uz plašām apdegumu rētām, hroniskām čūlām uz apakšējām ekstremitātēm. Diagnosticējot SCC agrīni un pielietojot atbilstošu ārstēšanu, to iespējams izārstēt. Ja netiek ārstēta, SCC var radīt izkropļojumus. Retos gadījumos neārstēta SCC var izplatīties uz citiem ķermeņa rajoniem radot metastāzes un var izraisīt cilvēka nāvi.
Melanoma var attīstīties no dzimumzīmes vai var parādīties no jauna uz ādas kā sākumā neliels tumšs plankums. Dažreiz melanomai novēro sarkanas, zilas, baltas nokrāsas. Ja diagnosticēta agrīni, melanomu bieži var veiksmīgi izārstēt. Ja melanomu neārstē, tā var izplatīties uz citiem ķermeņa rajoniem un var izraisīt cilvēka nāvi. Katru stundupasaulē kāds cilvēks nomirst ar melanomu.
Situācija Latvijā
Pēdējo gadu statistika Latvijā liecinā par faktu, ka ādas vēža pacientu skaits nemitīgi pieaug. Vidēji pēdējos gados pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem tie ir nedaudz virs divsimt melanomas gadījumu un vairāk nekā 1600 bazālo šūnu un skvamozo šūnu vēža pacientu.
Saules apdegums
Pārāk daudz saules apdegumu vai saules apdegumi ar pūšļiem paaugstina ādas vēža attīstības risku. Izsargāšanās no saules apdegumiem ir ļoti svarīga. Ja tomēr esat apdedzis saulē, vairumam cilvēku palīdz vēsas, mitras kompreses un ādu nomierinoši losjoni. Ja pēc sauļošanās novērojat drudzi, drebuļus, gremošanas traucējumus vai stāvoklis pasliktinās, nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības.
Iedegums
Iedegumu bieži maldīgi uzskata par veselīguma pazīmi. Patiesībā ādas iedegums liecina par ādas bojājumu. Iedegums veidojas ādai cenšoties sevi pasargāt no UV kaitīgā starojuma.
Sauļošanās solārijā nav drošāka par sauļošanos ārpus telpām. Solāriju lampas izplata UV kaitīgo starojumu, kas var būt pat vairākas reizes bīstamāks par saules radīto UV starojumu. Gan solāriju UV starojums, gan saules UV starojums paaugstina ādas vēža attīstības risku, t.s. melanomas. Nav zinātniska pamatojuma tādam terminam kā „drošs iedegums”.
Ādas novecošanās
Āda UV staru ietekmē kļūst raupja un ļengana. Āda noveco ātrāk. Uz saulei pakļautās ādas veidojas lieli vasaras raibumi, vecuma plankumi, krunkas un zvīņaini veidojumi, ko sauc par aktīniskajām keratozēm (AKs). AKs tiek uzskatītas par ādas vēža agrīnas attīstības pazīmēm.
Alerģiskas reakcijas un citi stāvokļi
Daļai cilvēku ādas pakļaušana saulei izraisa alerģiskas reakcijas. Saules alerģijas raksturīgas pazīmes ir pietūkums, izsitumi, pušļi vai pat čūlas un sarkanas pūtītes uz ādas.
Cilvēkiem, kuri lieto noteiktus medikamentus, pēc uzturēšanās saulē var attīstīties izsitumi. Medikamenti, kas savstarpēji iedarbojas ar UV starojumu, un var izraisīt alerģisku reakciju ir kontracepcijas medikamenti, antibiotikas un medikamenti, kas paredzēti asinsspiediena, locōtavu (artrīta) un depresijas ārstēšanai.
Uzturēšanās saulē var paasināt vairākas slimības. Cilvēkiem, kuriem novēro sarkano vilkēdi un aukstumpumpas, jāsargā āda no saules. Ja novērojat stāvokļa saasināšanos, konsultējaties ar dermatologu.
Kā pasargāt ādu no saules iedarbības?
Ja ievērojat saules aizsardzības ieteikumus, droši varat strādāt un brīvo laiku pavadīt ārpus telpām, nepaaugstinot ādas vēža attīstības risku. Nekad nav par vēlu uzsākt ādas aizsardzību pret saules kaitīgo ietekmi.
Lieto ūdens noturīgu saules aizsargkrēmu ar UVA un UVB staru aizsardzību, atkārtoti to aplicējot ik pēc divām stundām, arī mākoņainās dienās, pēc peldēšanās vai svīšanas.
Valkā vieglu apģērbu, kreklu ar garām piedurknēm, garās bikses vai svārkus, cepuri ar platām malām, saulesbrilles.
Uzturies ēnā, kad saules UV starojums ir stiprākais no plkst.11:00 līdz plkst.16:00
Pasargā bērnus no saules iedarbības, spēlējoties ēnā, velkot atbilstošu apģērbu un lietojot saules aizsargkrēmu.
Īpaša uzmanība jāpievērš atrodoties ūdens tuvumā un ziemā slēpojot, jo ūdens, smiltis un sniegs atstaro saules starus, kas pastiprina kaitīgā UV starojuma ietekmi un var palielināt iespēju apdegt saulē.
Ziemas laikā, nodarbojoties ar kalnu slēpošanu, īpaši trasēs augstu kalnos ir lielāku uzmanību jāpievērš sejas ādas aizsardzībai no UV stariem. Atrodoties augstāk virs jūras līmeņa UV intensitāte pieaug un arī no sniega virsmas līdz pat 80% UV staru spēj atstaroties.
Vitamīnu D ieteicams uzņemt ar pilnvērtīgu uzturu un vitamīniem, ko var iegādāties aptiekā. Nesauļojieties ar mērķi uzņemt vitamīnu D!
Neapmeklējiet solāriju. Solārija UV starojums var ietekmēt ādas vēža attīstību un priekšlaicīgu ādas novecošanos.
Novērojiet savu ādu. Ja pamanāt aizdomīgu veidojumu, izmaiņas, asiņojošu un nedzīstošu veidojumu, apmeklējiet dermatologu. Ādas vēzis ir izārstējams, ja to atklāj agrīni.
Kad jāapmeklē dermatologs?
Ja pamanāt, ka nevus (pigmentēts ādas veidojums) vai cits veidojums uz ādas ir atšķirīgs no pārējiem vai maina savu izskatu, sāp vai asiņo (pat, ja tas ir sīks), jādodas uz konsultāciju pie dermatologa. Šīs izmaiņas var liecināt par ādas vēzi. Atklājot to agrīni un ārstējot, ādas vēža izārstēšanas iespējas ir augstas.
Ja Jūs neapmierina ādas novecošanās pazīmes, kas parādās uz Jūsu ādas, apmeklējiet dermatologu. Dermatologs noteikti Jūs informēs par iespējām ārstēt vai mazināt ādas novecošanās pazīmes.