
Atopiskais dermatīts - galvenie ieteikumi vecākiem
Dr.Evita Jakušonoka- Atopiskais dermatīts nav lipīgs. Slimības attīstību ietekmē gan ģenētiskie, gan apkārtējās vides faktori, taču tā nepārnesājas gaisā kā vīruss.
- Bērniem, kuru vecāki, brāļi vai māsas slimo ar atopisko dermatītu, ir palielināts saslimšanas risks. Tomēr, ja šādā gadījumā zīdainim jau no dzīves pirmās nedēļas pareizi kopj ādu, izmantojot mitrinošus krēmus un ziedes, atopiskā dermatīta un ekzēmas attīstību iespējams novērst.
- Atopiskajam dermatītam raksturīga intensīva ādas nieze, sārti un sausi plankumi, mazi izciļņi, grumbuļaina, nelīdzena ādas virsma. Niezes izraisītā pastiprinātā kasīšanās var veicināt arī ādas iekaisumu. Jāpiebilst, ka nieze var būt izteiktāka nakts laikā.
- Atopisko dermatītu veicina - ādas funkciju traucējumi, nervu sistēmas traucējumi (stress), pārtikas alerģija (medus, rieksti, citrusaugi, zemenes u.c.), infekcijas, saskarsme ar noteiktām ķīmiskām vielām vai tīrīšanas līdzekļiem, sintētiskiem mazgāšanas līdzekļiem, smaržvielām un kosmētiku, vilnu, sintētiku, putekļiem, smiltīm un cigarešu dūmiem, imūnās sistēmas traucējumi, karstums, svīšana, sauss gaiss, straujas temperatūras maiņas, medikamentu nepanesība.
- Jo biežāki ir atopiskā dermatīta paasinājumi, jo lielāks risks, ka slimība var pāriet hroniskas ekzēmas formā pusaudža gados vai vēlāk.
- Neregulāra vai nepietiekama ādas kopšana ir viena no biežākajām ārstēšanās kļūdām.
- Atopiskā dermatīta ārstēšanas pamatprincipi ir ādas barjerfunkcijas atjaunošana, veicinošo faktoru novēršana, hipoalerģiska diēta un medikamentozā terapija.
- Atopiskā dermatīta gadījumā ļoti svarīga ir ādas kopšana, lietojot dažādus emolientus, losjonus, krēmus, kas mīkstina ādu un saglabā mitruma līmeni tajā un aizkavētu alergēnu iekļūšanu. Otrs mērķis ir izvairīšanās no paasinājumu atkārtošanās, tāpēc ļoti svarīga ir ādas barjerfunkcijas nostiprināšana. Bērniem ieteicamais ādas kopšanas līdzekļa daudzums nedēļā ir 250-500 gramu, pieaugušajiem - apmēram 600 gramu. Atopiskā dermatīta gadījumā ieteicams emolientus un ādas mitrinātājus lietot ne tikai slimību paasinājumu laikā, bet arī remisiju laikā, kad āda izskatās labi.
- Pētījumi liecina, ka, lietojot tikai emolientus, iespēja izārstēties no atopiskā dermatīta palielinās trīs reizes.
- Slimības ārstēšanu nozīmē Jūsu dermatologs, un tai jābūt kompleksai atkarībā no smaguma pakāpes, ilguma un pacienta vecuma.
- Atopiskā dermatīta gadījumā nedrīkst nodarboties ar pašārstēšanos!