
Bērna ādas aizsardzība no saules
Kāpēc āda jāaizsargā no saules stariem?Ādas vēzis ir ļoti nopietna un bieži sastopama slimība. Biežākais ādas vēža cēlonis ir regulāra ādas pakļaušana saules stariem un saules apdegumi gadu no gada. Ja bērni jau sākotnēji tiek iemācīti kā pasargāt ādu no saules kaitīgās ietekmes, viņi visticamāk turpinās rūpēties par savu ādu arī pieaugot, tādējādi samazinot risku saslimt ar ādas vēzi. Bērnu apmācība par ādas aizsardzību no saules stariem ir salīdzināma ar bērnu apmācību par drošības jostas lietošanu automašīnā vai ķiveres lietošanu braucot ar velosipēdu.
Kādus ādas bojājumus izraisa saules stari?
Ādas pakļaušana saulei un saules apdegumi ir būtiskākie riska faktori lielākajai daļai ādas vēžu, t.s. melanomai, ļaundabīgākajai ādas vēža formai.
Saules enerģija zemes virzienā raida redzamās un neredzamās (ultravioletās) gaismas starus. Izšķir divu veidu ultravioletos (UV) starus: UVA un UVB. UV stariem sasniedzot ādu, tie var bojāt ādas šūnas, izraisot redzamus un neredzamus ādas bojājumus. Nepastāv tāds termins kā „droši UV stari”.
UVA stari ir ādas novecošanās procesu stimulējošie stari, kas izraisa neredzamos ādas bojājumus. Daļa bojājumu atjaunojas, bet regulāra ādas pakļaušana UV stariem izraisa ādas šūnu bojājumu, kas uzkrājas dzīves laikā. Pēc ilggadējas sevis pakļaušanas UV stariem akumulētie ādas bojājumi izpaužas kā krunkas un vecuma plankumi, kā arī var izraisīt ādas vēzi.
UVB stari izraisa saules apdegumu uz ādas, redzamos ādas bojājumus, kas ir novērojami tikai dažas stundas pēc uzturēšanās saulē bez ādas aizsardzības no saules stariem. Vairumam cilvēku UVB staru izraisītie bojājumi rezultējās ādas iedegumā, kas ir ādas aizsargreakcija. Nav pareizi lietot terminu „veselībai drošs iedegums”. Vasaras raibumi, kas raksturīgi cilvēkiem ar gaišu ādu, parasti rodas saules iedarbības rezultātā. Saules apdegumi, iedegums un vasaras raibumi ir UV staru izraisītā iedarbība uz ādu un norāda uz nepieciešamību ādas aizsardzībai no saules.
UVB starus stikls bloķē, bet UVA stariem stikls nav šķērslis, tādēļ cilvēkiem jāaizsargā āda katru dienu visu gadu.
Neaizsargājot ādu no saules, cilvēkiem, kuri pavada daudz laika ārpus telpām, ir tendence veidoties plānai un ļenganai ādai. Viņi arī mēdz izskatīties vecāki nekā patiesībā ir.
Lieli plankumi (vecuma plankumi), krunkas un zvīņaini veidojumi, saukti par aktīniskajām keratozēm, ir pamatoti uzskatāmi par agrīnu ādas vēža stadiju, kas var attīstīties pēc ilggadējas ādas pakļaušanas saulei.
Pēc kādiem saules izraisītiem ādas bojājumiem attītās ādas vēzis?
Bazālo šūnu karcinoma un skvamozo šūnu karcinoma ir ādas vēži, kas var attīstīties gan cienījamā vecumā, gan pusaudža gados. Šie ādas audzēji bieži attīstās ļoti lēnām un reti, kad izplatās uz citām ķermeņa daļām, tomēr var arī gadīties. Tie var izraisīt arī ievērojamus apkārtējās ādas bojājumus, kas var atstāt rētas uz ādas. Gan bazālo šūnu karcinoma, gan skvamozo šūnu karcinoma labi padodas ārstēšanai, ja tās tiek atklātas agrīnā stadijā.
Melanoma ir ādas vēža ļaundabīgākā forma. Katru stundu no melanomas mirst viens cilvēks.
Melanomas attīstības iemesli ir saistāmi ar nopietniem un atkārtotiem saules apdegumiem. Melanomas var attīstīties jebkurā vecumā, ieskaitot bērnus, un cilvēkiem neatkarīgi no ādas krāsas, arī cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu. Melanomas var izplatīties uz citām ķermeņa daļām un var izraisīt cilvēka nāvi.
Kad jāuzsāk ādas aizsardzība no saules?
Ādas aizsardzība jāuzsāk jau agrā bērnībā un jāturpina visa mūža garumā. UV staru izraisīto bojājumu pakāpe pieaug, pakļaujot ādu saules staru ietekmei, tāpēc svarīgi ir ievērot ādas aizsardzības noteikumus visas dzīves laikā.
Kā es varu pasargāt savus bērnus no kaitīgajiem saules stariem?
Uzsāc savu bērnu apmācību - kā pasargāt ādu no saules.
Seko četriem pamatnoteikumiem:
- Izvairies no atrašanās saulē no plkst. 11:00 līdz plkst. 16:00
- Uzturies ēnā, lieto ūdens noturīgu saules aizsargkrēmu ar SPF 30 un vairāk, kas aizsargā ādu gan no UVA, gan no UVB stariem, uzklāj to uz visām saulei pakļautajām vietām
- Valkā vieglu apģērbu, kas maksimāli nosedz ķermeni, cepuri ar platām malām, saulesbrilles
- Runā ar ģimenes locekļiem un draugiem par nepieciešamību aizsargāt ādu no saules.
Bērniem, kuri ir jaunāki par 6 mēnešiem, labākā ādas aizsardzība no saules ir atrašanās ēnā un apģērba valkāšana. Mazuļiem ieteicams lietot saules aizsargkrēmu tikai gadījumā, ja nav iespējams izvairīties no tiešiem saules stariem.
Bērniem un pusaudžiem nav jāapmeklē solāriji. Izskaidrojiet bērniem, kādas veselības problēmas rodas, sauļojoties, pakļaujot ādu saules staru kaitīgajai iedarbībai.
Kā pasargāt ādu no saules?
Atrašanās saulē ir pats preventīvākais riska faktors visu ādas vēžu attīstībai, t.s. melanomas. Samazinot laiku, kas tiek pavadīts atrodoties saulē, tiek samazināts ādas vēža attīstības risks.
Atrodoties ārpus telpām, ieteicams:
- Lieto ūdens noturīgu saules aizsargkrēmu ar SPF 30 un vairāk, kas aizsargā ādu gan no UVA, gan no UVB stariem, uzklāj to uz visām saulei pakļautajām vietām. Uzklāj krēmu atkārtoti ik pēc divām stundām, arī mākoņainās dienās, un pēc peldēšanās un fiziski smaga darba, kas izraisījis svīšanu.
- Valkā vieglu apģērbu, kreklu ar garām piedurknēm, garās bikses, garus svārkus, cepuri ar platām malām, saulesbrilles, kur vien iespējams.
- Uzturies ēnā, paturot prātā, ka saules stari visspēcīgākie ir no plkst. 11:00 līdz plkst. 16:00. Ja tava ēna ir īsāka nekā tu pats, meklē noēnotu vietu.
- Pasargā bērnus no saules, spēlējoties ēnā, velkot saules starus aizturošu apģērbu, lietojot saules aizsargkrēmu.
- Uzņem D vitamīnu, ēdot pilnvērtīgu uzturu nevis sauļojoties.
- Neapmeklē solāriju. Solārija un saules ultravioletā gaisma var izraisīt ādas vēzi un ādas priekšlaicīgu novecošanos.
- Veic ādas novērošanu. Ja pamani kādas ādas izmaiņas, jaunu veidojumu, asiņojošu veidojumu, dodies uz konsultāciju pie sava dermatologa. Ādas vēzis ir izārstējams, ja tiek atklāts agrīni.