
Kā pasargāt sevi un savus tuvākos Līgo svētkos?
Jāņu diena varis nav aiz kalniem, tāpēc būtiski ir atcerēties par pirmās palīdzības sniegšanu dažādās dzīves situācijās, lai gada īsākā nakts un garākā diena noritētu bez liekiem pārdzīvojumiem.Ja radies apgedums pie ugunskura vai grila, pēc iespējas ātrāk apdegušo vietu nepieciešams dzesēt ar vēsu tekošu ūdeni vismaz 10-15 minūtes ilgi. Ja apdeguma laukums ir neliels - pēc atvēsināšanas ar vēsu tekošu ūdeni, iespējams lietot pantenolu saturošas putas vai pieniņu. Ja apdeguma laukums ir plašs, nepieciešams izsaukt ātro neatliekamo medicīnisko palīdzību. Šajos gadījumos apdegumus nepārsien, izņemot, ja pieejami speciālie pretapdegumu pārsēji.
Ja radies saules apdegums, nepieciešams nomierināt ādu ar atsvaidzinošu pēcsauļošanās līdzekli, kas mazinās apsārtumu un nomierinās ādu. Arī šajā gadījumā iespējams izmantot pantenolu saturošas putas vai pieniņu.
Ja piesūkusies ērce, tā jāizvelk pēc iespējas ātrāk, izmantojot diega cilpu vai speciālu vienreizlietojamo pinceti, kas iegādājama aptiekās. Pinceti novieto maksimāli tuvu ādai, satverot ērces galvu un griežot 3-4 apgriezienus pret pulksteņrādītāja virzienam. Būtiski ir nesaspiest ērci un neizmantot nekādas vielas, piemēram, eļļu vai spirtu, jo šīs vielas ērcei var izraisīt vemšanas refleksu, kas var veicināt ērces iespējamās infekcijas nokļūšanu asinīs caur koduma vietu.
Ja iekodis insekts, nepieciešams atvēsināt koduma vietu ar vēsu tekošu ūdeni, tas mazinās ādas niezi. Sakosto vietu ieteicams arī dezinficēt. Virs insektu koduma vietas var uzklāt bezrecepšu antihistamīna medikamentu, piemēram, Fenistil gelu, kas mazinās ādas niezi un kairinājumu. Ja alerģiska reakcija ir ļoti izteikta var lietot antihistamīna bezrecepšu medikamentus iekšķīgi.
Ja, pārvietojoties pa pļavu vai meža ielociņu, iekodusi čūska - nelieciet žņaugu vai pārsējus, nesūciet indi ar muti, negrieziet un nepiededziniet dzēliena vietu. Tā vietā nekavējoties izsauciet ātro neatliekamo medicīnisko palīdzību un centieties nekustināt sakosto ekstremitāti.
Ja radusies brūce vai nobrāzums – dezinficē un izmanto sausus, vēlams sterilus pārsējus; nelieto ziedes, pūderus un smēres, jo tie var pastiprināt pietūkumu un radīt nelabvēlīgu vidi brūces dzīšanas procesam.
Nepieciešamības gadījumā zvanīt 113 vai 112.