
Kas man būtu jāzin par aknes ārstēšanu?
Dr.Alise BalcereLaiks
To kad sākt ārstēšanu un vai tas vispār ir nepieciešams izvēlas pats pacients.
Ir ieteicams griezties pie dermatologa ja:
* akne liek Jums justies neērti,
* līdzekļi, ko jau esat mēģinājuši, nav palīdzējuši,
* akne atstāj rētas vai pigmentācijas pārmaiņas.
Akne ir hroniska saslimšana, tādēļ arī tās ārstēšana bieži ir ilgstošs process. Nevajadzētu gaidīt uzlabošanos nākošajā rītā vai nedēļā, līdz būtiskam rezultātam var paiet mēneši.
Kā ārstēt?
Nav universālu ārstēšanas līdzekļu. Tas, kas palīdz vienam ne vienmēr dod rezultātu citam. Ir plašs ārstēšanā izmantojamo līdzekļu klāsts. Lai izvēlētos piemērotāko, ārsts vizītes laikā novērtē aknes smaguma pakāpi, slimības ilgumu un iepriekš saņemto terapiju.
Bezrecepšu ādas kopšanas līdzekļi palīdz cīņā ar akni. Tomēr, ja ar tiem nav izdevies iegūt vēlamo rezultātu, ārsts vizītes laikā nozīmē vienu vai vairākus recepšu medikamentus.
Kā es pats sev varu palīdzēt?
Aknes skartos rajonus ir ieteicams mazgāt vienu līdz divas reizes dienā. Jāatceras, ka pārāk bieža mazgāšana var kairināt ādu un pasliktināt simptomus. Skartos ādas rajonus ieteicams mazgāt remdenā ūdenī ar maigām ziepēm vai mazgājošiem līdzekļiem. Ļoti karsts vai auksts ūdens var pasliktināt aknes gaitu.
Centieties bez vajadzības sejai nepieskarties. Ādas aiztikšana var veicināt aknes uzliesmojumus.
Necentieties paši spiest veidojumus. Šis process paildzina dzīšanu un var radīt paliekošas rētas.
Atcerieties, ka dekoratīvā kosmētika var būt komedogēna un nosprostot poras. Pirms gulēt iešanas tā noteikti būtu jānotīra.
Izvairieties no saules un solāriju apmeklēšanas. Sauļošanās bojā ādu. Turklāt daži aknes ārstēšanā lietotie medikamenti padara ādu jutīgu pret ultravioleto gaismu.
NB! Atcerieties, ka mūsdienās visi aknes gadījumi var tikt veiksmīgi ārstēti. Dermatologs var palīdzēt ārstēt jau esošos veidojumus, pasargāt no jaunu veidojumu attīstības un samazināt rētu veidošanās risku.