
Kašķis
Dr.Alise BalcereKašķis ir izmērā ļoti mazas (ar aci praktiski nesaskatāmas) kašķa ērcītes izraisīta ādas infekcija. To iegūst tieši saskaroties ar cilvēku, kuram ir kašķa ērcīte. Retāk inficēties var ar sadzīves priekšmetiem, jo ērcīte saglabā dzīvotspēju 24-36 stundas ārpus cilvēka. Šis laiks pagarinās aukstā laikā, kā rezultātā kašķis ir biežāk sastopams ziemas mēnešos.
Pati ērcīte nedzīvo uz ādas, bet gan veido ādā ejas, kurās dēj oliņas, tādēļ jāsaprot, ka kašķim, gluži kā utīm nav nekāda sakara ar mazgāšanos un ērcītes nav iespējams nomazgāt.
Galvenais simptoms, kas liek aizdomāties par kašķi ir stipra nieze, sevišķi naktī. Bez tās uz ādas, sevišķi starp plaukstu pirkstiem, uz delnām un ādas krokās var būt saskatāmas sīkas ejas. Tomēr būtiski, ka simptomi neparādās uzreiz pēc inficēšanās, bet gan 2-6 nedēļas vēlāk. Šo 2-6 nedēļu laikā ērcīte dzīvo cilvēka ādā un vairojas, bet cilvēks to nejūt, jo imūnai sistēmai ir nepieciešams laiks, lai ērcīti atpazītu un rastos pret to alerģiska reakcija.
Kašķis, gluži kā daudzas citas saslimšanas ir veiksmīgi ārstējams. Tomēr, ja jums ir atklāts kašķis, tad ārstēšana tiks nozīmēta ne tikai jums, bet arī jūsu ģimenes locekļiem un tuvām kontaktpersonām. Skolēni, kuri ir saņēmuši ārstēšanu pēc tās var atgriezties skolā. Skolotāju un klases biedru ārstēšana parasti nav nepieciešama, ja vien viņiem neparādās kašķim atbilstošie simptomi. Visbiežāk ārstēšana ietver uz ādas uzklājamu medikamentu, kas tiek atstāts uz ādas no 8 līdz 14 stundām. Dažkārt ārstēšanu atkārto otru reizi nedēļu pēc pirmās. Pēc ārstēšanas cilvēks vairs nav infekciozs, kaut arī nieze var saglabāties. Papildus veiksmīgam rezultātam ir nepieciešama pēdējo 3-4 dienu laikā lietoto drēbju un gultasveļas mazgāšana.