
Ķīmiskais pīlings
Ķīmiskais pīlings uzlabo sejas ādas izskatu, uzklājot ķīmisko šķidrumu uz ādas, kas izraisa virsējo ādas slāņu nolobīšanos. Atkarībā no pīlinga stipruma, jauna āda var būt mīkstāka, maigāka, ar mazāk grumbiņām un pat dzīvīgāka.Dermatologs var pastiprināt pīlinga darbību ar lāzeriem vai gaismas tipa aprīkojumu, vai to var kombinēt ar injekciju metodēm – filleriem, botulīna toksīnu . Dermatologs palīdzēs izvēlēties, kas ir piemērotāks.
Ko dara ķīmiskie pīlingi?
- Samazina krunciņsa zem acīm un ap muti
- Ārstē vidējas rētas un dažus aknes paveidus
- Samazina ādas krāsas izmaiņas – kā saules plankumus, vecuma plankumus, aknu punktiņus u.c.
- Atjauno ādas tekstūru un krāsu
Ķīmisko pīlingu process
Pirms ārstēšanas, dermatologs var lūgt pārtraukt lietot dažus medikamentus un sagatavo ādu ar pirms – pīlingu krēmiem, kurus lieto mājas apstākļos.
Ķīmiskais pīlings var tikt veikts uz sejas, kakla, krūškurvja, rokām un kājām. Pīlingi variē ar to, cik dziļi tie iedarbojas uz ādas. Ir 3 tipi: virspusējie, vidēji un dziļie.
Procedūra sastāv no:
- Ādas attīrīšana no liekiem taukiem u netīrumiem
- Acu un matu pasargāšana no ķīmiskā pīlinga
- Piemērota pīlinga izvēle un tā iedarbības dziļuma, atkarībā no ādas bojājuma tipa un Jūsu vēlamiem rezultātiem
- Pīlinga aplikācija izvēlētajā rajonā – glikolskābes, trihloretiķskābes, salicilskābes, pienskābes ai fenolskābes.
Procedūras laikā pacienti parasti jūt siltumu vai karstumu, kas var ilgt 5 – 10 min. Vēlāk āda var sūrstēt. Dziļāki pīlingi var izraisīt lielākas sāpes, tamdēļ procedūras laikā būs nepieciešama atsāpināšana. Reizēm ir nepieciešamas vairākas procedūras.
Pēc terapijas ādas kopšana
Atkarībā no pīlinga iedarbības dziļuma, var būt viegla līdz smaga saules apdegumam līdzīga reakcija. Maigākie pīlingi, vai tā sauktie “pusdienlaika” pīlingi, var izraisīt sejas apsārtumu. Pēcāk var būt ādas lobīšanās, kas ilgst 3 – 5 dienas.
Vidēja dziļuma un dziļie pīlingi var izraisīt pietūkumu un pūšļus. Pūšļi var plīst, veidot kreveli, palikt tumši brūni un tad āda nolobās. Dziļāku pīlingu gadījumā, āda dzīst ilgāk – 7 – 14 dienas. Kad pūšļi plīst, nepieciešams uzlikt plāksterus, lai atvērtas brūces netiktu inficētas.
Pēc terapijas, dermatlogs ieteiks lietot saules aizsargkrēmus ar plašu UV spektru (A un B stariem). Šie līdzekļi palīdz pasargāt ādu no jauniem plankumiem.
Iespējamās blakusparādības
Cilvēki ar noteiktiem ādas tipiem, pastāv risks, ka ādas krāsas izmaiņas var ilgt ilgāk. Šo risku var ietekmēt – perorālās kontracepcijas lietošana, grūtniecība vai brūno plankumu veidošanās ģimenes anamnēzē (hiperpigmentācijas) uz sejas ādas. Reizēm apsārtums var ilgt līdz vairākiem mēnešiem pēc ķīmiskā pīlinga.
Reti, bet var būt rētošanās pēc ķīmiskā pīlinga. Ja parādās rētas, ir plašas iespējas to labot.
Cilvēkiem, kam bieži ir aukstuma pumpas vai keloīdi, ir augstāks risks blakusparādību attīstībai. Par to jābrīdina dermatologs, lai attiecīgi rīkotos un ņemtu vērā šos stāvokļus.
Ķīmiskie pīlingi nevar:
- Uzstiept brīvu vai novecojošo ādu
- Noņemt dziļās rētas
- Sašaurināt poras vai noņemt asinsvadus no sejas (bet var uzlabot to izskatu)
Dermatologs var piedāvāt arī citas procedūras, lai uzlabotu ādas stāvokli.