
Periorālais dermatīts
Periorālais dermatīts ir izsitumi, kas izplatās ap muti. Periorālais nozīmē “ap muti”. Dermatīts ir medicīnsks termins “iekaisušai ādai”.Šie izsitumi ir raksturīgi kā likums jaunām un vidēja vecuma sievietēm. Bērniem un pieaugušajiem arī var būt šie izsitumi, kas parādās gan meitenēm, gan puišiem. Lai gan, tikai dažiem vīriešiem izpaužas periorālais dermatīts. Visu rasu cilvēki slimi ar periorālo dermatītu.
Pazīmes un simptomi
Apsārtums, pietūkums, aknei – līdzīgi izsitumi. Aknei līdzīgie izsitumi var būt par pamatpazīmi. Izsitumi parasti atrodas ap muti, bet atstāj plānu robežu pie lūpām, kas ir neskarta. Daudziem cilvēkiem ir dedzinoša sajūta ap muti. Reizēm izsitumi niez. Āda var lobīties un pārklāties ar kreveli.
Šie izsitumi var parādīties arī citviet uz sejas. Tie var parādīties ap acīm, degunu un pat uz vaigiem. Dažiem cilvēkiem tie parādās uz pieres. Dažiem bēriem šie izsitumi neparādās ap muti. Izsitumi parādās uz bērnu rokām, kājām vai ķermeņa rumpja.
Iemesli
Daudziem cilvēkiem, kuriem parādās periorālais dermatīts, ir lietojuši lokālos medikamentus, kas satur hormonus, jeb kortikosteroīdus. Brīdī, kad pārtrauc lietot medikamentus, izsitumi parādās. Lai attīrītu ādu, cilvēki atkal atsāk lietot šos medikamentus. Katru reizi pārtraucot lietot medikamentus, izsitumi atjaunojās. Citiem, savukārt, izsitumu pasliktinās, kad viņi aplicē medikamentus. Katrā gadījumā, izsitumu izraisītājs ir kortikosteroīdi. Ir svarīgi pārtraukt tos lietot. Dermatologs var palīdzēt pārtraukt šo apli.
Kortikosteroīdi ne vienmēr ir iemesls. Dažiem cilvēkiem šādi izsitumu parādās pēc fluoru vai kanēli saturošo zobu pastu lietošanas. Balinošās zobu pastas arī var izraisīt periorālo dermatītu. Pat sejas ādu mitrinošie līdzekļi, make – up un saules aizsargkrēmi var izraisīt šos izsitumus. Zinātnieki ir atklājuši, ka pēc izsitumu pazušanas, daudzi cilvēki var lieto visus šos produktus un izsitumu neatjaunosies. Kamdēļ dažiem cilvēkiem šādi izsitumi parādās un kas tos izsauc ne vienmēr ir zināmas. Periorālais dermatīts var būt rozācijas forma, taču zinātniekiem tas ir vēl jāapstiprina. Tā kā šie izsitumu pārsvarā parādās sievietēm, bija aizdomas par sakarību ar hormonālām izmaiņām, taču tās neapstiprinājās.
Diagnoze
Dermatologs var uzstādīt diagnozi veicot ādas apskati. Reizēm, dermatologam ir nepieciešams veikt ādas noskrāpējumu.
Ārstēšana
Dermatologs ieteiks ārstēšanu periorālam dermatītam. Bez ārstēšanas, izsitumi var mēnešiem un gadiem ilgi ilgt.
Antibiotikas parasti ir efektīvas ārstēšanā. Vieglos gadījumos vai grūtniecēm, dermatologi var ieteikt lokālos antibiotiķus un sejas ādas mitrinošos līdzekļus. Dažiem pacientiem ir nepieciešami perorālie (iekšķīģi lietojamie) antibiotiķi.
Lielākai daļai pacientu palīdz perorālie antibiotiķi pēc 2 mēnešu lietošanas. Ja antibiotiku lietošana tiek agrīni pārtraukta, izsitumu var atjaunoties. Ir svarīgi ievērot dermatologa norādījumus.
Lai apturētu izsitumu izplatību, ir nepieciešams pārtraukt lietot dažus produktus. Ja tiek lietoti produkti, kas satur glikokortikosteroīdus, dermatologs var palīdzēt pārtraukt tos lietot. Dažiem cilvēkiem ir nepieciešams pārtraukt lietot ādas produktus, kosmētiku un noteiktas zobu pastas.
Uzliesmojumu novēršana
Sekojot šiem norādījumiem, var tikt novērsti uzliesmojumi:
- Nelietot stiprus, recepšu izrakstāmos kortikosteroīdu krēmus uz sejas;
- Necensties pašārstēt uzliesmojums. Daži produkti, ko Jūs nopērkat, var saturēt kortikosteroīdus;
- Jautājiet savam dermatologam, kurus mitrinošos līdzekļus, kosmētiku, zobu pastas un saules aizsarglīdzekļus varat lietot.
Kāpēc jāiet pie dermatologa?
Ja jums ir periorālā dermatīta pazīmes un simptomi, Jums jākonsultējas ar dermatologu. Daudzi stāvokļi var izraisīt apsārtumu un aknei – līdzīgos uzliesmojumus. Bez precīzas diagnozes, ārstēšanās var pasliktināt stāvokli. Dermatologs var noteikt diagnozi un piedāvāt efektīvu terapiju.
Dermatologs ir ārsts, kas specializējas medicīniskajos, ķirurģiskos un kosmētiskos ādas, nagu un matu stāvokļos. Lai uzzinātu vairāk, apmeklējiet Derma Clinic Riga vai zvaniet 28 30 10 10, lai atrastu savu dermatologu.