
Sauļošanās kaitējums veselībai
Sauļošanās ir bīstama veselībai ! Kāpēc ?Saule un solāriji mūs pakļauj ultravioletajam (UV) starojumam. Šis starojums ir tik bīstams, ka zinātniskie pamatojumi lika Pasaules veselības organizācijai (PVO) atzīt saules un solāriju starojumu par kancerogēnu (izraisa vēzi). Ilgu laiku pirms tam tika uzskatīts, ka UV starojums iespējami izraisa vēzi. Bet vēsturiski sākot no XX.gadsimta sākuma UV starojums tika uzskatīts par ārstniecisku, kaut arī jau tajā laikā bija pirmie ziņojumi par UV kaitīgām sekām. UV starojums var izraisīt ādas vēzi, pasaulē visbiežāk novēroto vēzi. Tas var bojāt cilvēka imūno sistēmu un izraisīt ādas priekšlaicīgu novecošanos, piešķirot krunkainas un nokarenas ādas izskatu.
Vitamīns D un sauļošanās
Daļa cilvēku sauļojas, jo uzskata, ka tādejādi uzņem ikdienišķo vitamīna D devu. Dermatologi neiesaka sauļoties, lai uzņemtu D vitamīnu. Sauļojoties saulē vai solārijā, tiek ievērojami paaugstināts risks saslimt ar ādas vēzi. Veselīgāks veids, kā uzņemt D vitamīnu, ir lietot uzturā pārtiku, kas bagāta ar D vitamīnu vai papildus lietot vitamīnus, kas nopērkami aptiekās.
Solāriji izraisa ādas vēzi
Solāriji nav droša saules peldes vieta. Līdzīgi kā saule, arī solāriji pakļauj ādu divu veidu UV starojumam. UVA stari iekļūst ādā dziļāk un ietekmē ādas priekšlaicīgu novecošanos. UVB stari neiekļūs ādā tik dziļi, bet tie izraisa ādas apdegumus. Cilvēki solārijā var iegūt un iegūst apdegumus.
Solāriju lampu radītais UV starojums var pat vairākas reizes pārsniegt saules UV starojumu. Pētījumi rāda, ka sauļošanās solārijos par 75% palielina melanomas attīstības risku un paaugstina risku saslimt ar citām ādas vēža formām.
Ādas vēzi var izārstēt
Ja melanoma ir diagnosticēta agrīni, pacientu var izārstēt. Bet, melanoma var izraisīt arī pacienta nāvi, ja atklāta vēlīni. Saslimšanu skaitam ar melanomu ir tendence pieaugt. Citas ādas vēža formas neizraisa pacientu nāvi, bet negatīvi ietekmē apkārtējo ādas struktūru veidojot rētas un dažreiz nepieciešama sāpīga rekonstruktīva ķirurģija.
Sauļošanās izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos
Var paiet daudzi gadi līdz pamanāmas kļūst UV starojuma atstātās pēdas uz ādas. Ādas vēzim un priekšlaicīgas ādas novecošanās pazīmēm ir tendence parādīties vairākus gadus pēc sauļošanās. Jauni cilvēki neapzinās sauļošanās bīstamību. Ādas vēžu gadījumu skaits visticamāk pieaugs, kamēr cilvēki, kuri sauļojas pusaudžu gados sasniegs pusmūža vecumu.
Priekšlaicīgas ādas novecošanās pazīmes, tādas kā krunkas un vecuma plankumi, ir novērojamas ikvienam, kurš sauļojas. Tās parādās katram individuāli, kādam vēlāk, kādam mazāk izteikti, bet tas neminimizē ādas vēža attīstīšanās risku.
Padomi kā pasargāt ādu no saules:
- Neplāno ārpus telpu aktivitātes no plkst.11:00 līdz plkst.16:00, kad UV starojums ir visspēcīgākais
- Valkā atbilstošu, vieglu apģērbu, kreklu ar garām piedurknēm, garās bikses vai svārkus, cepuri ar platām malām
- Nēsā saulesbrilles ar 100% UV staru aizsardzību
- Lieto saules aizsargkrēmu, atkārtoti uzklāj to uz saulei pakļautajām ķermeņa daļām ik pēc 2 stundām
Fakti, kas Tev jāzin:
Ja pamani aizdomīgu veidojumu uz ādas, veidojuma izmaiņas, zvīņainu plankumu vai pušumu, kas nedzīst, piesakies uz konsultāciju pie dermatologa. Tās var būt ādas vēža pazīmes vai plankums uz ādas, kas var attīstīties par ādas vēzi.
Ja sauļošanās laikā novēro niezi un izsitumus, tā visdrīzāk ir ādas alerģiska reakcija.