
Seksuāli transmisīvās infekcijas (STI)
Seksuāli transmisīvās infekcijas (STI) vai seksuāli transmisīvās slimības, kā tās agrāk sauca, tiek pārnestas no vienas personas uz citu seksuāla kontakta ceļā. Infekciju var pārnest, esot kontaktā ar dzimumorgāniem, anālo atveri, ādu vai muti.Kādi ir seksuāli transmisīvo infekciju veidi?
Ir vairāk nekā 20 STI veidu. Visbiežākās STI ir herpes simplex, dzimumorgānu kārpas kontagiozais molusks, kaunuma utis, kašķis, hlamīdijas, gonoreja, sifiliss, B un C hepatīts un HIV/AIDS.
Herpes simplex vīruss
Herpes simplex izraisa sāpīgas čūliņas dzimumorgānos vai ap tiem un/vai mutes gļotādā. Čūliņas var pazust un neatgriezties vairākus gadus. Slimība tiek pārnesta no viena cilvēka otram cieša fiziska kontakta laikā. Dažkārt vīruss var tikt pārnests lietojot kopīgus priekšmetus, kuriem ir bijusi saskare ar čūliņām.
Izšķir divus herpes simplex vīrusa tipus: HSV-1 un HSV-2. HSV-1 bieži izraisa veidojumus ap muti, ko sauc arī par aukstumpumpām. HSV-2 biežāk izraisa dzimumorgānu herpes. Dažkārt arī HSV-1 izraisa dzimumorgānu herpes.
Vīrusu ir iespējams pārnest, arī ja nav redzami ādas bojājumi. Māte ar dzimumorgānu herpes infekciju var inficēt jaundzimušo dzemdību laikā. Šajos gadījumos veicami atbilstoši piesardzības pasākumi dzemdību laikā.
Nav iespējams pilnībā izārstēt no herpes simplex vīrusa, tomēr ārstēšana var atvieglot un saīsināt uzliesmojumus. Ilgtermiņa ārstēšana var samazināt iespēju izplatīt vīrusu bezsimptomu periodos.
Dzimumorgānu kārpas
Dzimumorgānu kārpas izraisa daži no cilvēka papillomatozā vīrusa (HPV) veidiem. HPV var izraisīt puķkāposta formas izaugumus un sārtus vai brūnus piepaceltus veidojumus uz dzimumorgānu ādas. Šīs kārpas var augt izmērā un skaitā. HPV izplatās kontakta ceļā ar inficēta cilvēka dzimumorgāniem.
Atbrīvoties no dzimumorgānu kārpām var nebūt viegli. Tam var būt nepieciešami vairāki dermatologa apmeklējumi. Pie ārstēšanas metodēm pieder krioterapija, lokālie ārstēšanas līdzekļi un ķirurģiska kārpu noņemšana.
Daži no HPV veidiem sievietēm var izraisīt dzemdes kakla vēzi. Sievietes var veikt HPV testu vienlaicīgi ar iztriepi no dzemdes kakla.
Ir divas vakcīnas, kas var pasargāt no dzemdes kakla vēzi izraisošas HPV infekcijas. Lai iegūtu vislabāko aizsardzību no vakcinācijas, ir nepieciešams vakcinēties pirms dzimumdzīves uzsākšanas.
Kontagiozais molusks
Kontagiozais molusks ir bieža ādas saslimšana, ko izraisa vīruss, kas viegli tiek pārnests no viena cilvēka otram. Moluski parasti ir nekaitīgi. Vizuāli tie izskatās kā mazi, spīdīgi pacēlumi uz ādas. Vīruss tiek pārnests tiešā kontaktā ar ādu. Ar to var inficēties arī bez dzimumattiecībām.
Bērniem ir lielāks risks iegūt moluskus nekā pieaugušajiem. Tas ir tādēļ, ka viņiem dabiski ir vairāk savstarpēju ādas kontaktu ar citiem cilvēkiem. Veseliem cilvēkiem moluski paši var pazust. Tomēr ārstēšana var palīdzēt no tiem atbrīvoties straujāk. Ir vairākas efektīvas ārstēšanas metodes, pie kurām pieder kiretāža (noskrāpēšana), krioķirurģija (saldēšana) un uz ādas uzklājami medikamenti.
Kaunuma utis
Kaunuma utis ir sīki kukaiņi, kas dēj oliņas uz kaunuma matiem, tā izraisot invāziju. Skartais rajons bieži ir niezošs. Cilvēki var inficēties ar kaunuma utīm esot dzimumattiecībās ar inficētu personu vai lietojot inficētu gultasveļu, dvieļus vai drēbes. Kaunuma utis turpina dzīvot skartajā rajonā, līdz cilvēks sāk lietot medikamentus, kas nogalina utis. Saslimušajiem ir nepieciešams arī atrast utu avotu un izvairīties no turpmākiem kontaktiem.
Kašķis
Kašķis ir vēl viena bieži sastopama ādas slimība. Cilvēki saslimst ar kašķi, kad kašķa ērcīte izveido ejas ādas augšējā slānī. Cilvēka ādai sākot reaģēt uz ērcītes klātbūtni, attīstās ļoti niezoši izsitumi.
Cilvēki bieži inficējas ar kašķa ērcītēm ādas kontaktā ar inficēta cilvēka ādu. Jo ilgāks šis kontakts, jo lielāka iespēja iegūt ērcītes uz savas ādas. Pieaugušie var inficēties dzimumattiecību laikā. Ir iespējams iegūt ērcītes arī lietojot kopīgus dvieļus, gultasveļu vai drēbes ar cilvēku, kuram ir kašķis.
Medikamenti ir nepieciešami, lai ārstētu kašķi. Svarīga ir arī atbilstoša kontaminētā apģērba un gultasveļas tīrīšana. Mazgāšana aizvāc ērcītes un pasargā no atkārtotas inficēšanās. Visbiežāk, ja kādam ģimenē ir konstatēts kašķis, tad visiem kopā dzīvojošajiem ir nepieciešama ārstēšana.
Hlamīdijas un gonoreja
Hlamīdijas un gonoreja izplatās seksuāla kontakta ceļā ar inficētu personu. Abas saslimšanas var izsaukt baltus izdalījumus no maksts un dzimumlocekļa un dedzinošu sajūtu urinācijas laikā. Dažiem cilvēkiem infekcija norit bez simptomiem. Tas padara hlamīdijas un gonoreju par grūti nosakāmām. Neārstēta infekcija sievietēm var izraisīt iegurņa iekaisuma slimību. Abas saslimšanas sievietēm var radīt grūtības palikt stāvoklī.
Šo iemeslu dēļ agrīna diagnostika un ārstēšana ir būtiska. Antibiotikas var izārstēt hlamīdijas un gonoreju. Arī partnerus ir nepieciešams ārstēt.
Sifiliss
Sifiliss izraisa čūliņas uz ķermeņa, visbiežāk ap dzimumorgāniem un muti. Čūliņas parasti nav sāpīgas, bet var būt nepatīkamas. Ja pacients nesaņem ārstēšanu pēc čūliņām var sekot sārti izsitumi pa visu ķermeni. Neārstējot sifiliss var bojāt sirdi, asinsvadus, smadzenes un nervu sistēmu. Cilvēks var inficēties dzimumkontakta ceļā un pieskaroties čūliņām. Jaundzimušie var inficēties dzemdību laikā.
Ārsti ar asins analīzēm nosaka, vai pacientam ir sifiliss. Sifilisu var izārstēt ar antibiotikām. Arī seksuālajiem partneriem ir jāsaņem ārstēšana.
Hepatīts B un C
Gan hepatīts B, gan hepatīts C var izplatīties dzimumkontakta ceļā. Hepatīts B var izsaukt drudzi, muskuļu sāpes, vemšanu, caureju un aknu bojājumu. Galvenais hepatīta C simptoms ir dzeltena āda (dzelte). Hepatīts C ir biežākais hroniskas aknu slimības cēlonis.
Ar asins analīzēm var noteikt hepatītu B un hepatītu C. Ar vakcināciju var pasargāt sevi no hepatīta B, lai to panāktu ir nepieciešamas trīs injekcijas. Nav vakcīnas, kas pasargātu no hepatīta C.
HIV/AIDS
Cilvēka imūndeficīta vīruss (HIV) nomāc imūno sistēmu. Tā rezultātā var būt ilgstošas infekcijas, caureja, drudzis un svara zudums. Ja infekcija progresē līdz AIDS stadijai, tā var būt nāves cēlonis. HIV var izplatīties ne tikai seksuāla kontakta ceļā, bet arī lietojot kopīgas adatas.
Ārstēšana var palēnināt slimības attīstību. Nav medikamentu vai vakcīnu, kas varētu novērst HIV.
Kā Jūs varat noteikt, vai kādam ir STI?
Lielākajā daļā gadījumu Jūs to nevarat pateikt. Daudzi cilvēki var inficēties ar STI no kāda, kam nav simptomu. Cilvēki var nezināt, ka viņiem ir STI, vai neteikt, ja zina. Ja Jums ir seksuāls kontakts ar inficētu personu, pat ja tikai vienreiz, Jūs varat inficēties ar STI. Neviens nav pārāk jauns, pārāk vecs, pārāk bagāts vai pārāk nabadzīgs, lai inficētos ar STI.
Vai grūtniece var pārnest STI bērnam?
Dažas STI var tikt pārnestas bērnam dzemdību laikā. Pie tādām pieder herpes simplex, dzimumorgānu kārpas, hlamīdijas, gonoreja, sifiliss un HIV. Ja Jūs esat grūtniece un Jums ir jebkura no šīm STI, pajautājiet savam ārstam, kādi piesardzības pasākumi Jums ir jāveic.
Kā es varu sevi pasargāt no STI?
Lai sevi pasargātu no STI:
Izvēlieties pēc iespējas mazāku dzimumpartneru skaitu dzīves laikā. Tas samazinās Jūsu risku. Tomēr dažas STI ir tik bieži sastopamas, ka izvairīšanās no jebkādas seksuālas aktivitātes – dzimumorgānu, anālās un orālās – ir vienīgais veids, kas sniegs 100% efektivitāti.
Lietojiet prezervatīvus. Lateksa prezervatīvi, ja tiek lietoti pareizi, var samazināt risku inficēties ar STI, kas tiek pārnestas ar ķermeņa šķidrumiem. Svarīgi ir apzināties, ka prezervatīvi nenodrošina pilnīgu aizsardzību pret STI, kā herpēm, dzimumorgānu kārpām, sifilisa, kontagiozā moluska, kaunuma utīm un kašķa. Tās visas var izplatīties pieskaroties.
Ziniet, ka pretapaugļošanās tabletes nepasargā no STI. Tās pasargā tikai no nevēlamas grūtniecības.