
Sejas ādas atjaunošana
Kad āda noveco, tā kļūst plānāka un mazāk elastīga, jo kolagēna un elastīna šķiedras, kas uztur ādu, kļūst vājākas. Šo izmaiņu rezultātā āda zaudē elasticitāti, veidojas smalkas līnijas un citas nevēlamas novecošanās pazīmes.Fakti par sejas ādas atjaunošanu
Dermatologiem un dermatoķirurgiem ir medicīnas izglītība un pieredze, kas nepieciešama, lai pielietotu plašas ķirurģiskās un neķirurģiskās manipulācijas ādas slimību ārstēšanā. Kā eksperti ādas novecošanās, šie kvalificēti ārsti palīgs Jums saglabāt veselīgu un jauneklīgāku ādas izskatu.
Sejas ādas atjaunošana var efektīvi:
- samazināt grumbas
- novērst vecuma plankumus
- uzlabot elasticitāti
- uzlabot ādas tonusu un krāsu
- novērst pinnes un bojātus asinsvadus
Sejas ādas atjaunošanas riski
Visas medicīniskās procedūras ir saistītas ar risku. Kopumā, jo vairāk invazīva procedūra, jo lielāks ar to saistīts risks. Pacientiem, kuri iziet sejas atjaunošanos procedūras, var rasties dažas pagaidu blakusparādības, piemēram, viegls apsārtums, pietūkums, zilumi un nelielas neērtības. Rētas, noturīgs apsārtums vai pastāvīgas pigmentu izmaiņas ir iespējamas pie vairāk invazīvām procedūrām.
Ārstēšanas iespējas
Ārstēšana parasti notiek dermatoloģiskājā klīnikā, kur piedāvā ērtāku, izdevīgāku pēc izmaksām un laikā ziņā procedūru. Daudzi faktori ietekmē procedūras izvēli, tādi kā, vecums, ādas tips, cik daudz āda ir bijusi pakļauta saules iedarbībai. Dermatologs var arī ieteikt citu ādas zonas atjaunošanu, piem. kakla, plecu vai roku. Dažos gadījumos ir jāpielieto vairāk nekā vienu ārstēšanas procedūru, lai sasniegtu labāku un ilgstošāku rezultātu.
Sejas atjaunošanas procedūras iedala šādās kategorijās:
- Topiskie produkti
Recepšu vai bezrecepšu produkti, šī ārstēšana parasti ir aktuāla, kad ir nelielas novecošanās pazīmes, piemēram, smalkas līnijas un virspusējas grumbas. Lokālai ārstēšanai ir vairāk preventīva vērtība, lai samazinātu vajadzību pēc procedūras atkārtošanai vai arī lai palielināt laiku starp tām.
- Filleru un botulīna toksīna atjaunošana
Fillerus ( mīkstas pildvielas) parasti izmanto, lai uzlabotu sejas un vaigu kontūru, samazinātu grumbas un padarītu sejas ādas izskatu par vienmērīgāku un jauneklīgāku. Tie ir arī ļoti efektīvi konkrētās sejas daļas konturēšanai, piemēram, var novērst depresijas un rētas ap lūpam un mutes rajonā.
Filleros ir tādas vielas: kolāgens, hialuronskābe, hydroxyapatite, 20% Polymethylmethacrylate (PMMA), 80% attīrīts kolagēna gēls, poli-L-pienskābe un polimēru implanti.
Botulīna toksīna A tipa injekcijas samazina līnijas un grumbas, kas ir saistītas ar sejas izteiksmi. Ļoti droša un efektīva procedūra, botulīna toksīnu injicē nelielos daudzumos muskuļos, lai tie atslābinās, līdz ar to samazinās smalko līniju un grumbu parādīšanās. Botulīna atjaunošanu lieto, lai ārstētu vertikālās līnijas starp uzacīm un deguna tilta rajonā, pieres līnijas un " Zoss kājiņas". Šo procedūru arī var pielietot, lai mazinātu redzamās joslas uz kakla.
- Dermabrāzija un mikrodermabrāzija
Dermabrāzija ir slīpēšanas procedūra ar abrazīvo instrumentu, kas mehāniski noņem ādas virsējas kārtas, lai sasniegtu ādas atjaunošanas efektu. Šo metodi izmanto sejas ādas defektu novēršanai(rētas, pigmentācijas, vecuma grumbas). Rezultāti parasti ir lieliski un ilgstoši.
Mikrodermabrāzijai izmanto mikrodaļiņu vai dimanta uzgaļus, lai noņemtu ādas virsējo slāni (epidermu) un stimulēt jaunas ādas augšanu. Šī neinvazīvā ārstēšana gandrīz nerada diskomfortu, neprasa vietēju atsāpināšanu un tai gandrīz nav atjaunošanas perioda. Jāveic vairākas procedūras ar 2-3 nedēļu starplaiku.
- Ķīmiskie pīlingi
Ķīmiskos pīlingus izmanto, lai ārstētu grumbas ap acīm un muti, ādas depigmentācijas un pigmentācijas, virspusējas pinņu rētas. Ķīmisko šķīdumu aplicē uz ādas, lai noņemtu ādas virsējos slāņus un stimulētu jaunas ādas augšanu. Jauna āda parasti kļūst gludāka, mazāk krunkaina. Ķīmiskais pīlings var izraisīt ādas apsārtumu, lobīšanos, kas ilgst no dažām dienām līdz dažām nedēļām, atkarīgi no pīlinga dziļuma.
Sejas ādas atjaunošanas procedūras
Minimālas ādas novecošanās pazīmes un bojājumi
- Lokāla ārstēšana
- Virspusēji ķīmiskie pīlingi
- Filleri, Botulīna toksīna ādas atjaunošana
- Ne-ablatīvi lāzeri
- Mikrodermabrāzija
- LED tehnoloģija
- IPL (intensīvi pulsējošā gaisma) tehnoloģija
Vidējas ādas novecošanās pazīmes un bojājumi
- Lokāla ārstēšana
- Vidējie ķīmiskie pīlingi
- Filleri, Botulīna toksīna ādas atjaunošana
- Dermabrāzija
- IPL tehnoloģija
- Ne-ablatīvi lāzeri
- Ablatīvi lāzeri
- Frakcionēta atjaunošana
- Fotodinamiska terapija
- Radiofrekvence
- Liposākcija
- Ķirurģiskā ādas veidojumu eksczīja
Smagas ādas novecošanas pazīmes un bojājumi
- Lokāla ārstēšana
- Filleri, Botulīna toksīna ādas atjaunošana
- Frakcionēta atjaunošana
- Ablatīvi lāzeri
- Dermabrāzija
- Dziļi ķīmiskie pīlingi
- Plazmas tehnoloģijas
- Liposākcija
- Ķirurģiskā ādas veidojumu eksczīja
- Radiofrekvences tehnoloģijas
Ādas atjaunošana ar lāzeru un gaismu – lāzeri, IPL un LED
Lāzera atjaunošana var efektīvi ārstēt rētas, ādas krāsas izmaiņas un bojātus asinsvadus. Tā arī efektīvi apstrādā grumbas un plankumus uz kakla un nedaudz uzlabo ādas tonusu. Lāzeru slīpēšanu pielieto, lai ārstētu grumbas, dziļākas rētas un ādas izmaiņas, kas var pārvērsties par ādas vēzi. Tomēr, lāzeru slīpēšana nevar aizstāt ādas liftingu.
Šodien, pielieto daudz dažādu lāzeru sejas ādas atjaunošanai:
- Ablatīvi lāzeri
Ablatīvi lāzeri faktiski noņem noteiktu ādas apjomu un padara ādu stingrāku, uzlabojot to tekstūru un toni. Tradicionālie CO2 un erbija lāzeri izmanto pie smagas ādas novecošanas un saules ietekmes. Jaunākās ablatīvas ierīces ir frakcionētas, kas apstāda miljonu mazu punktiņu uz ādas un netraucē veselu, normālu ādu. Šie mazi punktiņi ir audu stabiņi, kas bija izņemti no ādas, un tie neaizkavējoši sāk producēt jaunu kollagēnu ( līdz pat vienam gadam) līdz ar to padarot ādu stingrāku. Lāzeru ražotājiem ir frakcionēti abi CO2 un Erbium YAG lāzeri. Abi dod ļoti labus rezultātus ar ātru atveseļošanos un mazāko sarežģījumu risku.
- Ne-ablatīvi lāzeri
Lāzeru darbība notiek dziļā ādas slānī, epidermis netiek skarts, tiek stimulēta kolagēnu augšana.
- Frakcionēta ādas atjaunošana
Ne invazīvā tehnoloģija, kas skaidri vērsta uz ādas bojājumu rašanas vietu, atstājot ap to veselīgu ādu neskartu, un veicina ātrāku bojātu šūnu dzīšanu.
- Intensīvi pulsējoša gaisma (IPL)
Izmanto plaša spektra gaismu, kas bloķē nevēlamus kaitīgo viļņu garumus. To var izmantot, lai ārstētu asinsvadu bojājumus, uzlabo ādas tekstūru un krāsu, kā arī samazina poru izmēru.
- Plazmas tehnoloģija
Palīdz uzlabot grumbas, padara ādu stingrāku un mazina pigmentāciju.
- Radiofrekvences tehnoloģija
Šī neinvazīvā tehnoloģija rada ādas saraušanās un padara ādu stingrāku, līdz ar to radot liftinga efektu sejas, pieru un vaigu rajonos bez plastiskas operācijas.
- Fotodinamiska terapija
Lieto, lai ārstētu saules bojātus ādas rajonus, šajā procedūrā pielieto lokālus medikamentus, 5-aminolevulin skābi (ALA), uz ādas. Zāles tiek atstātas uz ādas, uz noteiktu laiku. Šo platību pēc tam apstrādā ar zilu gaismu, IPL, vai impulsu vai KTP lāzeru. Ar šo procedūru var efektīvi ārstēt agras izmaiņas ādā, kas var izraisīt ādas vēzi.
- Ķirurģiskā ekscīzija
Vairākas ķirurģiskas procedūras tiek izmantotas, lai noņemtu (ekscidēt) plankumus, rētas un labdabīgus ādas veidojumus, kas var palielināties ar vecumu. Ja ķirurģiska ekscīzija ir prioritātē, tad dermatologs izskaidro, kā tiek veikta procedūra un paskaidro, visus riskus un ieguvumus no veiktās procedūras.
- Tumescentā (vakuuma) liposakcija
Šo minimāli invazīvo ķirurģisko procedūru izmanto, lai noņemtu nevēlamos taukus. Lietojot uz sejas, var likvidēt grumbiņas, dubultzodu, uzlabo sejas un kakla zonas kontūras, kā arī atjauno sejas ādu.