Dermatoskopija
Kas ir dermatoskopija?
Dermatoskopija ir neinvazīva, tātad absolūti nesāpīga un nekaitīga, vizualizācijas metode, kas pēdējos 20 gados kļuvusi par nozīmīgu rīku dažādu ādas veidojumu diagnostikai, bet jo īpaši agrīni ādas vēža agrīnai diagnostikai. Mūsdienās iespējama optiskā un digitālā dermatoskopija. Izmeklēšanai izmanto ierīci, kas apvieno spēcīgu apgaismojumu un parasti desmit vai vairāk reižu palielinājumu. Metodes pamatprincips – ar dermatoskopu iespējams vizualizēt tās ādas dziļākās struktūras, kuras neredz ar neapbruņotu aci.
Ar ko atšķiras digitālā un optiskā dermatoskopija?
Optiskā dermatoskopija nozīmē, ka veidojums tiek apskatīts tagad un uz vietas. Digitālā dermatoskopija ir iespēja nepieciešamības gadījumā veidojumu fotodokumentēt un tādā veidā novērot laika gaitā. Būtībā dermatoskops tiek savienots ar ciparu fotokameru vai speciāla kamera tiek savienota ar datoru. Ārsts šajos gadījumos katram pacientam nosaka individuālu novērošanas laiku. Tas var būt no viena mēneša līdz pat gadam.
Digitālā vai optiskā dermatoskopija precizitātē neatšķiras, metožu precizitāti nosaka ārsta zināšanas un pieredze.
Kā notiek dermatoskopija?
Dermatoskopijas laikā tiek veikta atsevišķu vai visu ķermeņa veidojumu izmeklēšana. Procedūras laikā nav nekādu sajūtu un tai nav nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās.
Cik ilgi notiek dermatoskopija?
Viena veidojuma dermatoskopiska izmeklēšana aizņem dažas sekundes. Jo veidojumu ir vairāk, jo ilgāk laika prasa to dermatoskopiska izvērtēšana.
Vai dermatoskopiju var veikt jebkuram?
Jā, dermatoskopija ir absolūti nekaitīga un droša metode jebkuram. Nav pilnīgi nekādu ierobežojumu tās veikšanai un to drīkst veikt arī grūtniecēm.
Cik bieži jāveic ādas veidojumu dermatoskopija?
Aizdomīgiem veidojumiem ārsts var veikt atkārtotu izmeklēšanu īstermiņā (pēc 1-3 mēnešiem), pārējos gadījumos dermatoskopiju veic 1 reizi pusgadā līdz divos gados. Katram pacientam ārsts rekomendē, cik bieži būtu nepieciešams veikt dermatoskopiju.